Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před půl rokem postřílel milionářský důchodce 58 lidí v Las Vegas. Proč to udělal? To je dál záhada

Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu. | foto: https://twitter.com/breaking911

LASV VEGAS/PRAHA Uplynulo půl roku od nejtragičtějšího masakru střelnou zbraní v moderních dějinách USA. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock začal 1. října 2017 střílet ze svého pokoje v hotelu Mandalay Bay na dav účastníků koncertu country zpěváka Jasona Aldeana. Při deset minut trvající střelbě zahynulo 58 lidí, dalších 500 bylo zraněno. Po jejím skončení spáchal Paddock sebevraždu.

Paddock se v hotelu ubytoval 25. září. V osudný den zaslechl jeden ze zaměstnanců Jesús Campos neobvyklý hluk z jeho pokoje připomínající vrtání. Když přistoupil ke dveřím, vypálil Paddock jeho směrem několik střel a zranil mu nohu. Campos i tak stihl přivolat posily a zaměřit pozornost policie na střelcův pravděpodobný úkryt.

Po desáté hodině večerní zahájil Paddock palbu na dvaadvacet tisíc účastníků koncertu. Cíl jeho útoku z dvaatřicátého patra hotelu se nacházel 450 metrů od něj. Kromě lidí zasáhl vrah i nádrže paliva na McCarranově mezinárodním letišti, podle vyšetřovatelů záměrně. Pravděpodobnost, že by se uložené palivo během palby vznítilo, byla ale velmi malá.

Po zuby ozbrojení policisté v Las Vegas.
Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu.

Po 12 minutách dorazila na hotelové patro lasvegaská policie a následně také zásahové komando (SWAT). Před jedenáctou hodinou ukončili policisté evakuaci účastníků koncertu. Poté vtrhlo do střelcova pokoje komando a našlo tam Paddocka s prostřelenou hlavou.

Milionář, který se nezajímal o víru ani politiku

Paddock byl podle svého bratra Erika milionář, který své jmění získal investicemi do nemovitostí, a vášnivý hazardní hráč. Vystudoval vysokou školu a pracoval na poště, jako agent daňové správy či jako auditor. V roce 2015 se Paddock nastěhoval do patrového domku v Mesquite ve státě Nevada. Údajně se nezajímal o politku ani o náboženství a nejevil žádné násilné sklony. Podle policie měl Paddock kromě několika dopravních přestupků čistý trestní rejstřík. Jeho otec byl ale kriminálník a bankovní lupič, jeden z deseti nejhledanějších zločinců v USA.

K útoku se přihlásil Islámský stát, podle něhož Paddock několik měsíců před střelbou konvertoval k islámu. Vyšetřovatelé ale dosud nenašli žádný důkaz o tom, že by byl Paddock přívržencem některého z extremistických hnutí a měl spojení s teroristy. 

Motiv činu tak zůstává nejasný. V Paddockově životě vyšetřovatelé nenašli žádnou událost, která by v jeho vědomí mohla odstartovat tak brutální agresivitu. V místnosti, odkud střílel, nezanechal žádný vzkaz. Ve střelcově krvi se našly stopy léků proti úzkosti a jeho lékař uvedl, že měl brát antidepresiva kvůli podezření na bipolární poruchu, v době střelby ale podle pitvy nebyl pod vlivem žádných z těchto medikamentů.

Vrah chtěl vyšetřování co nejvíc zkomplikovat

O Paddockově plánu údajně nevěděla ani jeho partnerka Marilou Danleyová, která v době masakru pobývala na Filipínách. Vyšetřovatelům řekla, že Paddock byl zřejmě v lékařské péči kvůli „neidentifikovaným potížím“ a že se jeho zdravotní stav v posledních měsících zhoršoval. Podle policie se vrah postaral o to, aby co nejvíc zkomplikoval vyšetřování případu. 

Na třech různých místech, kde se Paddock vyskytoval, našla policie 47 střelných zbraní. Dvanáct zbraní, které byly použity při střelbě, na sobě mělo zařízení umožňující upravit poloautomatickou zbraň na zbraň plně automatickou, zajišťující rychlejší střelbu. Potřebný materiál i zbraně samotné si Paddock obstarával přes internet. Koupil je 12 měsíců před útokem. 

Zločin opět rozpoutal debatu o zpřísnění zbraňových zákonů. Nejvíce diskutovanou záležitostí je zařízení umožňující upravit poloautomatickou zbraň na zbraň plně automatickou. Zařízení označované za „bump-stock“ v posledních letech zkoumaly americké úřady, odpůrce má i mezi politiky. Pro jeho zákaz se nedávno vyslovil i prezident Donald Trump.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

FIT Dental, s.r.o.
Zubní lékař / ka

FIT Dental, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč