Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět si připomene výročí chemického útoku na syrskou Ghútu

USA

  9:15
DAMAŠEK/PRAHA - Loni 21. srpna bylo při útoku chemickými zbraněmi nedaleko syrského Damašku zabito podle různých zdrojů 300 až 1700 osob. Probíhající občanská válka zkomplikovala nezávislé vyšetření události. Inspektoři OSN ale nakonec došli k závěru, že při akci byly použity rakety ze skladů syrské armády.

Oběti srpnového chemického útoku na předměstí syrského Damašku foto: Reuters

Vyšetřovací tým OSN vedený Brazilcem Paulem Sérgiem Pinheirem dokázal, že v Ghútě byly skutečně použity chemické zbraně, což Damašek a jeho spojenci původně popírali. Navíc se ukázalo, že šlo o zbraně podobné těm, jež o několik měsíců dříve zabíjely při útoku na Chán al-Asal u Halabu.

ČTĚTE TAKÉ:

Představitelé syrské opozice obvinily z odpovědnosti za útok představitele vládnoucího režimu. Ti to však dodnes odmítají s tím, že to byli naopak povstalci, kdo zakázané prostředky použil, aby tak přiměli Západ k vojenskému zásahu v zemi.

Expertní tým OSN vstupuje v rámci vyšetřování chemických útoků do damašské nemocnice (30. 8. 2013)

Nasazení chemických zbraní v syrské občanské válce vyvolalo silnou mezinárodní odezvu. Zemi hrozil odvetný útok připravovaný Spojenými státy. Damašek se mu vyhnul, když přistoupil na zničení svého chemického arzenálu, což požadovala i rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Likvidace zbraní

Americký prezident Barack Obama v pondělí oznámil, že Spojené státy likvidaci nebezpečných látek, které sloužily jako náplň chemických zbraní, dokončily. Američané neutralizovali zejména chemikálie použité na výrobu jedovatých plynů sarin a yperit na zvláštní lodi Cape Ray, která plula v mezinárodních vodách Středozemního moře. Ukončení nejdůležitější části celé operace dnes potvrdila i mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která na převoz a likvidaci zbraní dohlížela.

PSALI JSME:

"Životu nejnebezpečnější zbraně vlastněné syrským režimem byly zlikvidovány," oznámil v prohlášení Obama. Washington podle něj nyní dohlédne, aby Asad dodržel slib a zničil zbývající zařízení, ve kterých je Sýrie schopna chemické zbraně produkovat.

Oběti chemického útoku v Ghútě.

Likvidaci syrských chemických zbraní prostřednictvím hydrolýzy zahájili Američané na počátku července. Podle OPCW bylo na americkém plavidle zničeno celkem 581 tun chemikálií používaných na výrobu sarinu a 19,8 tun yperitu. Toxicita chemických látek byla hydrolýzou snížena o 99,9 procenta. Neutralizované látky budou nyní předány firmám v Británii, Německu či Finsku zabývajícím se likvidací průmyslového odpadu. Jak zdůraznil ve svém prohlášení šéf OPCW Ahmet Üzümcü, žádná z chemikálií neunikla do moře.

Válka v Sýrii

Syrský konflikt si za uplynulé tři roky vyžádal na 170 000 obětí a více než tři miliony lidí vyhnal z jejich domovů. Vše začalo protivládní demonstrací ve městě Dará na jihu a dalších městech včetně Damašku 15. března 2011. Protestující zpočátku požadovali po vládě prezidenta Asada demokratické a ekonomické reformy. Vláda na to ale zareagovala nasazením armády, která krvavě potlačila některá shromáždění. To posléze přerostlo v občanskou válku, do které se zapojilo mnoho skupin i ze zahraničí.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč