24. srpna 2019 14:54, aktualizováno  20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Začal summit G7. Světové mocnosti budou jednat o pnutí v obchodních vztazích i hořící Amazonii

Donald Trump a Emmanuel Macron na summitu G7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a Emmanuel Macron na summitu G7. | foto: Reuters

Biarritz (Francie) V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie v sobotu oficiálně začal třídenní summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 večeří státníků. Jednat mají mimo jiné o mezinárodním obchodě, ochraně klimatu a aktuálních bezpečnostních hrozbách a ozbrojených konfliktech.

Prezidenti a premiéři z Francie, Spojených států, Británie, Kanady, Německa, Itálie, Japonska i předseda Evropské rady Donald Tusk budou tři dny jednat o tématech, jako jsou globální ekonomika a obchod, digitalizace, nerovnost a ochrana klimatu.

Členové ochranky na střeše Hotel du Palais v Biarritzu, ve kterém se koná...
Francouzský prezident Emmanuel Macron na výstavě v dějišti summitu G7 (24....

Summit začíná v atmosféře znovu vystupňované obchodní války mezi USA a Čínou a také v době, kdy svět se zděšením sleduje požár „plic světa“, amazonského deštného pralesa v Brazílii. Poprvé se summitu účastní britský premiér Boris Johnson, který se chystá svou zemi k 31. říjnu vyvést, třeba i bez dohody, z Evropské unie.

Někteří členové G7 jsou znepokojeni obchodní a mezinárodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, který razí strategii upřednostňování národních zájmů před mezinárodními ujednáními. Washington se tak například loni vypověděl dohodu o íránském jaderném programu a aktuálně zabředává do obchodní války s Čínou. V pátek Trump oznámil nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny.

Prezident USA Donald Trump a první dáma Melania Trumpová dorazili do Biarritzu...

Prezident USA Donald Trump a první dáma Melania Trumpová dorazili do Biarritzu na summit G7.

Hostitel summitu, francouzský prezident Emmanuel Macron předem tlumil očekávání od schůzky mocných, když avizoval, že oproti tradici dodržované od roku 1975 ze summitu v Biarritzu nevzejde žádné závěrečné společné komuniké.

Otázka, zda je G7 stále relevantním a efektivním fórem pro řešení globálních problémů, nabývá na naléhavosti po minulých rozporech mezi Spojenými státy a dalšími členy G7, poznamenala japonská agentura Kjódó.

Protestující proti summitu G7.

Protestující proti summitu G7.

Tisíce protestujících

Proti akci, na kterou se sjedou prezidenti USA a Francie a předsedové vlád Kanady, Japonska, Německa, Británie a Itálie, ale i další pozvaní hosté, protestovaly na francouzsko-španělské hranici tisíce lidí. Macron je ve svém proslovu vyzval, aby protesty byly poklidné. Řada věcí, které se budou na summitu řešit, jsou podle něj ve společném zájmu účastníků i demonstrantů. Jako příklad uvedl boj proti nerovnosti ve společnosti či boj proti klimatickým změnám.

Trasa protestního pochodu vede z francouzského městečka Hendaye do španělského Irunu. Podle agentury AFP se demonstrace účastní zástupci nejrůznějších hnutí - antiglobalisté, ekologičtí aktivisté i lidé nespokojení s vládou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Řada lidí si na akci přinesla baskické vlajky. Hendaye i Biarritz totiž leží ve francouzské části Baskicka, Irun v jeho španělské části.  Podle organizátorů na protest dorazilo 15 000 lidí, policie ve 13:00 SELČ účast odhadla na 9 000 demonstrantů.

Francouzské úřady z Biarritzu v posledních dnech vytvořily pevnost, kterou chrání tisíce policistů. Celkem na bezpečnost a pořádek během summitu dohlíží přes 13 000 policistů a četníků. První střety demonstrantů s policisty vypukly již v noci na sobotu v městečku Urrugne jižně od Biarritzu, kde se nachází jeden z táborů odpůrců. Zadrženo bylo podle AFP 17 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!