Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před útokem na Skripala byla prý na ruské ambasádě ‚nezvyklá‘ aktivita

Svět

  11:33
PRAHA - Britské tajné služby vyšetřují „nezvyklou“ aktivitu, kterou loni v březnu zaznamenaly v budově ruského velvyslanectví v Londýně před útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále zasahují na místě nálezu Skripala a jeho dcery. foto: Reuters

S odvoláním na své zdroje o tom v pondělí napsal britský list The Guardian. Skripalovi byli loni na jihu Anglie otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Londýn připisuje odpovědnost za útok ruské vojenské rozvědce, Moskva to však odmítá.

Policie stojí u hřbitova, kde je pohřbena Skripalova žena.
Policisté zajistili jedno z míst, kde mohl být nervovým agentem napaden Sergej...

Britské zpravodajské služby MI6, MI5 a GCHQ vyšetřují „horečné příchody a odchody“ do budovy ruské ambasády v londýnské čtvrti Kensington, které tajné služby zaznamenaly několik dní před a poté, co byli Skripalovi 4. března nalezeni v bezvědomí na lavičce v centru britského města Salisbury. Vyšetřovatelé označili pohyb na velvyslanectví za bezprecedentní.

Otrava Skripalových vedla k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou. Británie v reakci na incident vypověděla ze země 23 ruských diplomatů. K vyhošťování ruských diplomatů se následně přidaly další tři desítky zemí včetně USA a ČR. Moskva reagovala zrcadlově.

Skripalovi útok přežili, informace o jejich zdravotním stavu a kontaktech s okolním světem jsou ale kusé. V britském tisku se v minulých dnech objevily nepotvrzené informace o tom, že Skripalův zdravotní stav se zhoršil a bývalý rozvědčík je v pravidelné péči lékařů. Julija je podle tisku v pořádku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pondělí v rozhovoru s listem Komsomolskaja pravda označila první výročí od útoku na Skripalovy za tragikomické. „Pořád nevíme, co se se Skripalovými stalo. Jednou nebo dvakrát jsme viděli Juliji Skripalovou vystoupit před kamerou... Samotného Skripala nikdo neviděl,“ prohlásila mluvčí. Kritizovala mimo jiné i nedostatek podrobností o události ze strany britských úřadů.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR JUNIOR I SENIOR (30 - 40.000KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč

Mohlo by vás zajímat