3. února 2017 10:37, aktualizováno  22:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před Louvrem postřelil voják útočníka s mačetou, který křičel Alláhu Akbar

Policie evakuovala Louvre. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie evakuovala Louvre. | foto: APČTK

PAŘÍŽ Za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) v pátek u muzea Louvre v Paříži zaútočil muž mačetou na dva vojáky, kteří na místě hlídkovali. Jeden z členů hlídky ale na něho několikrát vystřelil a těžce ho zranil. Podle předběžného vyšetřování je útočník z Egypta a do Francie se dostal letadlem teprve před týdnem z Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Prezident François Hollande i premiér Bernard Cazeneuve incident označili za teroristický čin.

Velitel pařížské policie Michel Cadot upřesnil, že zranění postřeleného je vážné. Útočník je na jednotce intenzivní péče a jeho stav je podle posledních informací kritický. Jeden ze dvou vojáků byl podle Cadota zraněn lehce na hlavě. Podle Hollandea je situace v Louvru již zcela pod kontrolou.

Útočník měl u sebe dvě zavazadla. Jejich obsah zkoumali pyrotechnici, ale nenašli žádné výbušniny. Podle pařížského generálního prokurátora Françoise Molinse nebyly přímo u něho nalezeny ani žádné doklady, jen mobilní telefon. Ten dovedl vyšetřovatele k zjištění, že si pronajal byt v pařížském osmém obvodu nedaleko třídy Champs-Elysées, kde byl nalezen jeho pas.

Policie zjistila, že jde o 29letého Egypťana s trvalým pobytem v Spojených arabských emirátech, který loni v říjnu požádal o měsíční turistické vízum ve Francii. Nakonec ho obdržel pro období od 20. ledna do 20. února. Do Paříže přiletěl z Dubaje 26. ledna. Egyptská policie informovala, že pachatelem je Abdalláh Ridá Rifáí Hamamí, narozený severovýchodně od metropole Káhiry.

Podle Molinse se útočník u kontrolního stanoviště u muzea objevil v černém tričku s potiskem znázorňujícím lebku a dvěma mačetami dlouhými 40 centimetrů. Jednoho z vojáků trefil sečnou zbraní do hlavy. Pak se vrhl na druhého, který upadl, ale stihl na pachatele vystřelit a trefit ho do břicha. To ale útočníka nezastavilo a tak voják vystřelil ještě třikrát. To už pachatel upadl na zem s těžkým zraněním.

Policie poté evakuovala celé nádvoří muzea, které patří k hlavním atrakcím metropole. Louvre, který navštíví ročně na sedm milionů lidí, byl dočasně uzavřen, ale okolí je již zpřístupněno. Celé muzeum bude podle ministra kultury otevřeno v sobotu.

Prezident ocenil vojáky, kteří u Louvru zasahovali. „Tato operace nepochybně zabránila útoku, o jehož teroristické povaze není pochyb,“ řekl Hollande novinářům během summitu EU na Maltě. Situace v muzeu je podle něj pod kontrolou, nicméně existence podobných hrozeb pro Francii trvá.

Francouzský voják postřelil muže, který byl podle pařížského deníku ozbrojený...
Policie po incidentu evakuovala Louvre.

Incident, při němž voják podle policie v 10:00 vystřelil pětkrát a zasáhl podezřelého do břicha, ministerstvo vnitra označilo za vážnou událost. K motivům se francouzské úřady, v jejichž zemi džihádisté od začátku roku 2015 v sérii útoků povraždili více než 230 lidí, zatím nevyjádřily. Policie zatkla i druhou osobu, která se chovala podezřele, ale její spojení s útočníkem není zřejmé, řekl Cadot.

Střelba u jednoho nejnavštěvovanějších muzeí vyvolala obavy, ale ne paniku přítomných. „Viděli jsme, jak klienti běží, a hned jsme věděli, že se děje něco vážného. Také jsme vyběhli ven. Vzhledem k tomu, co všechno se děje, jsme se obávali o život,“ uvedla zaměstnankyně restaurace muzea. „Vše proběhlo v klidu. Pokyn k přemístění oznámily tlampače rozmístěné v muzeu, stačilo se řídit pokyny,“ řekl návštěvník Paul Lecher.

Rychlost, s jakou se Paříž po útoku vrátila k normálnímu životu, podle agentury Reuters ukázala, že metropole se nechtěně, ale stoicky musela naučit žít s extremistickou hrozbou. „Během několika hodin se rozhlasové stanice vrátily ke zprávám o bouřích, které sužují západní pobřeží, a dopravě v době školních prázdnin,“ uvedla britská agentura.

Ve Francii stále platí výjimečný stav vyhlášený po krvavých atentátech, při kterých v listopadu 2015 v Paříži islamisté zabili 130 osob. Jen v Paříži pomáhá policistům na ulicích kolem 3500 vojáků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz