Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Předchůdce Kramného. Po smrti novomanželky ho policie drží v Dubaji

Sean a Abbie Emmettovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sean a Abbie Emmettovi | foto: Twitter

DUBAJ/PRAHA Tragický příběh Čecha Petra Kramného, jehož manželka a dcera zemřely za nevyjasněných okolností během dovolené v Egyptě, se podobá osudu Brita Seana Emmetta. Jeho novomanželka zemřela tragicky během líbánek v Dubaji a tamní úřady ho už sedm měsíců odmítají pustit ze země.

Vězení spletené ze smutku a nejistoty - tak by se dal popsat stav, v němž se už půl roku nachází Brit Sean Emmett. Jeho choť Abbie tragicky zahynula letos v únoru, když pár trávil líbánky v hotelu v Dubaji. Tamní úřady pak Emmettovi zabavily pas a odmítají ho pustit za hranice.

"Mlčel jsem, protože jsem chtěl udělat tu správnou věc. Ale už je toho příliš. Jsem zamčený v největším vězení na světě a už nemůžu dál," řekl Sean Emmett reportérovi listu The Independent. Před sedmi měsíci byl šťastný - právě se oženil a spolu se svou ženou Abbie mířil do Dubaje, kde měli zamluvené novomanželské apartmá. Hned první noc však Abbie Emmettová tragicky zahynula po pádu z okna hotelového pokoje.

Ten večer si novomanželé připili v hotelovém baru. Když přišli na pokoj, pustili si hudbu a kouřili cigaretu u otevřeného okna. Emmettové sklouzl z prstu snubní prsten a dopadl venku na chodník. Manželé ho neúspěšně hledali několik desítek minut a pak se vrátili do hotelu, ale rozrušená žena se nepřestávala vyklánět z okna v naději, že prsten zahlédne.

"Pokoušel jsem se ji uklidnit, věděl jsem, že je to nebezpečné. Prosil jsem ji, ať toho nechá. Pak jsem zahlédl, jak se jí smekla noha a padá z okna," popsal Emmett. Vyběhl ven a do příjezdu sanitky se manželku pokoušel resuscitovat. Poté ho policie odvedla k výslechu, který trval dvanáct hodin. Když ho propustili, oznámili mu, že jeho žena zemřela.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdrcený Emmett se na policejní stanici vrátil po devíti dnech, aby podepsal potřebné dokumenty související s repatriací ostatků. Policisté mu oznámili, že případ uzavřeli jako sebevraždu, přestože muž trval na tom, že šlo o nehodu (což později potvrdil britský koroner).

Důstojník, který měl službu, navíc z Emmettova dechu ucítil alkohol, který lze v Dubaji konzumovat pouze na místech s patřičnou licencí. Dechová zkouška naměřila 28 miligramů alkoholu, které by nikoho na Západě nepohoršily (množství odpovídá přibližně dvěma malým pivům), nicméně v Dubaji představují problém. Emmett tak musel strávit devět dnů ve vězeňské cele a zaplatit vysokou pokutu.

'Vzal mi pas a řekl, ať odejdu'

Po propuštění zažádal Sean Emmett o vrácení zavazadel, která policie zabavila v rámci vyšetřování. Na výzvu úředníka za přepážkou mu spolu s vyplněnou žádostí podal i svůj cestovní doklad. "Zvedl (úředník) telefon a pak vzal můj pas, zavřel ho do šuplíku a řekl: 'Jděte.' Policie prý ještě neuzavřela vyšetřování. To bylo v polovině března," vypráví Emmett. 

Přes opakované žádosti i intervenci právníků a britského konzulátu mu úřady pas doposud nevrátily. Třiačtyřicetiletý Brit se tak dostal do bizarní a nezáviděníhodné situace. Ačkoli je zdánlivě svobodný, nemůže se vrátit domů. Je uvězněn v zemi, v níž viděl umírat svou ženu. Jediné východisko nyní vidí v medializaci svého případu - doufá, že jeho zveřejněním přiměje místní byrokracii, aby konečně začala jednat.

"Byl bych šťastný, i kdyby mě deportovali, protože se sem už nikdy nechci vrátit," říká.

Dubajská policie a veřejní žalobci, kteří mají Emmettův případ na starosti, se k celé věci zatím nevyjádřili, píše The Independent.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...