27. ledna 2017 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zvažuje zrušení protiruských sankcí. Odrazuje ho Mayová i vlivní republikáni

Návštěva Theresy Mayové v Bílém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěva Theresy Mayové v Bílém domě. | foto: ČTK

WASHINGTON Zmírnění či zrušení protiruských sankcí, o kterém uvažuje nový americký prezident Donald Trump, narazilo u některých vlivných republikánských zákonodárců. Senátor John McCain ve čtvrtek Trumpa před tímto krokem varoval a řekl, že v případě zrušení sankcí spolu s kolegy zapracuje postihy proti Rusku do zákona.

Trump bude s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v sobotu telefonicky jednat poprvé od svého nástupu do funkce. Před vstupem do Bílého domu jeho nový šéf hovořil o plánech na zlepšení vztahů Washingtonu a Moskvy a jeho poradkyně Kellyanne Conwayová v pátek uvedla, že zrušení či zmírnění sankcí není vyloučeno.

„Všechny tyto možnosti jsou ve hře... Víte, co řekl prezident, Amerika je na prvním místě, a to se týká i zahraniční politiky,“ řekla Conwayová v rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

Před rušením sankcí ale varovala Trumpa britská premiérka Theresa Mayová. Ta prohlásila, že protiruské sankce by měly zůstat v platnosti do chvíle, než se na Ukrajině podaří převést do praxe minské dohody. Podle Trumpa zatím není rušení protiruských postihů na programu.

Mayová a Trump se usmívají na konferenci v Bílém domě.
Trump doprovází Mayovou z Bílého domu.

Před přílišnou vstřícností vůči Kremlu však Trumpa varovali někteří přední republikáni včetně senátorů a někdejších prezidentských kandidátů McCaina a Lindsaye Grahama. McCain v pátek prohlásil, že věří, že si Trump tento „unáhlený postup“ rozmyslí.

„Pokud ne, společně s kolegy vypracuji zákon o sankcích proti Rusku,“ uvedl McCain, který označil Putina za vraha, jehož země nikdy nebude mít stejné zájmy jako USA.

Po ruské anexi Krymu a po hackerských útocích na americké úřady a politické strany, které americké tajné služby připsaly Rusku, vyhlásil protiruské sankce prezident Barack Obama prostřednictvím exekutivních nařízení, která může Trump zrušit.

Putin po prosincovém přijetí nejnovějších protiruských postihů a po vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA nezvykle neučinil odvetný krok s tím, že si počká na reakci nového šéfa Bílého domu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz