24. dubna 2017 5:00, aktualizováno  7:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sečteno. Macronovi v cestě do Elysejského paláce stojí Le Penová

Liberál Emmanuel Macron po vítězném prvním kole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberál Emmanuel Macron po vítězném prvním kole. | foto: Reuters

PRAHA/PAŘÍŽ První kolo francouzských prezidentských voleb dopadlo podle očekávání. Postoupili krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová a liberál Emmanuel Macron. Poslední průzkumy Macronovi přisuzují až 64 procent hlasů v druhém kole a tím i pozici prezidenta Francie.

PREZIDENTSKÉ VOLBY VE FRANCII NA LIDOVKY.CZ

Historický okamžik v dějinách francouzských prezidentských voleb. Poprvé od roku 1958, kdy vznikla V. republika, se do druhého kola nedostal kandidát socialistické, ani středopravicové strany - tedy největších partají.

Průzkumy veřejného mínění však dlouhodobě předpokládaly, že se v druhém kole prezidentské volby setkají Macron a Le Penová. I tak po zveřejnění prvních odhadů po uzavření volebních místností zavládlo obrovské nadšení ve štábech obou kandidátů. Po sečtení všech hlasů je jasné, že zvítězil Macron s 23,75 procenta před Le Penovou s 21,53 procenta.

„Ve volebním štábu zpívají Macronovi stoupenci Marseillaisu, v sále panuje nadšení, elektrizující atmosféra,“ popsal atmosféru ve volebním štábu po zveřejnění odhadů zvláštní zpravodaj LN ve Francii Milan Rokos

Emmanuel Macron postoupil do druhého kola prezidentských voleb. Je favoritem.
Marine Le Penová s volebním lístkem.

Devětatřicetiletý Macron ve svém vítězném proslovu slíbil, že se stane prezidentem „ochráncem“. „Vyslyšel jsem vaše přání po změně,“ prohlásil před davem svých příznivců v Paříži. Výzvou je podle něho skoncovat se systémem, který nebyl podle něho s to přinést řešení za posledních 30 let.

Zdůraznil, že chce využít nových tváří k vybudování „nové parlamentní většiny“. Stejně tak chce být prezidentem „vlastenců“ proti „hrozbě nacionalismu“.

VÝSLEDKY 1. KOLA FRANCOUZSKÝCH PREZIDENTSKÝCH VOLEB
Emmanuel Macron23,75 %
Marine Le Penová21,53 %
François Fillon19,91 %
Jean-Luc Mélenchon19,64 %
Benoit Hamon
6,35 %

Svou politickou stranu Vpřed! (En Marche!) založil teprve před nedávnem, takže ho čeká náročný úkol v budování spojenectví napříč politickým spektrem. Napomoci mu ale může krize, která postihla obě hlavní strany, jejichž kandidáti odešli poraženi.

Volební štáb Le Penové zažíval podobně vášnivou atmosféru. Krátce po zveřejnění prvních odhadů uvedla dcera Le Penové pro agenturu AFP, že se jedná o „historické vítězství pro nacionalisty.“

Krajně pravicová kandidátka výrok o „historickém vítězství“ pak zopakovala ve svém proslovu. Strana Front National již svého kandidáta ve druhém kole měla a to v roce 2002. Otec Le Penové, Jean-Marie Le Pen, ale získal téměř o 6 % hlasů méně, než Le Penová.

Le Penová má větší šanci než její otec

Podle politologa Michela Perottina však Le Penová má daleko vyšší šanci na vítězství než její otec v roce 2002. „Tehdy je představa toho, že Le Pen bude v druhém kole mobilizovala obrovský odpor, dnes je na jeho dceru nahlíženo úplně jinak,“ uvedl pro Lidovky.cz.

I přes rozdílnou situaci ve francouzské společnosti ale průzkumy naznačují jasné vítězství liberála Macrona. Sondáže společností Ipsos a Harris předpokládají, že Macron získá 62 nebo 64 procent hlasů.

„Pro nás je lepší, že se do druhého kola dostala Le Penová než Fillon, protože je prakticky jisté, že Emmanuel Macron vyhraje. Pro zbytek Evropy je ale znepokojivé, že se populističtí politici jako ona dostanou tak daleko,“ řekl LN Guillaume Albert-Fournier, asistent jednoho z poslanců, kteří se přidali k hnutí En Marche!

Žádný z kandidátů, kteří v neděli neuspěli, nevyslovil podporu Marine Le Penové. Socialistický kandidát Benoit Hamon podpořil Macrona a krajně levicový Jean-Luc Mélenchon se rozhodl nepodpořit ani jednoho z dvojice Macron - Le Penová.

Pravicový kandidát Fillon uvedl, že Marine Le Penová by vedla zemi k nezdaru, a vlivný republikánský poslanec François Baroin také prohlásil, že ve druhém kole bude hlasovat pro Macrona. Uskutečnění plánů Le Penové by prý zemi „uvrhly v chaos.“

Slova podpory získal Macron nejen od představitelů francouzské vlády včetně premiéra Cazeneuva i ministra zahraničí Ayraulta, ale také ze zahraničí jako například od Jeana-Clauda Junckera, nebo i od kancléřky Angely Merkelové. Ke gratulantům se připojil mimo jiné i premiér Bohuslav Sobotka.

Stane se Macron opravdu nejmladší „vládcem“ Francie po Napoleonovi? O tom Francouzi rozhodnou za méně než dva týdny. Druhé kolo prezidentské volby se bude konat v neděli 7. května.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz