Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Michel svolal další videokonferenci hlav států EU. Zabývat se budou oživením hospodářství

Předseda Evropské rady Charles Michel. foto: ČTK/AP

Brusel - Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek svolal na 23. dubna další videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Zabývat by se na ní měli hlavně tím, jak pomoci evropskému hospodářství postiženému pandemií covid-19.
  16:12

Už ve čtvrtek se ministři financí EU dohodli na tom, že státy eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat záchranný fond ESM. Na vydání společných dluhopisů se ale neshodli.

Ministři financí EU se shodli na využití fondu ESM k oživení ekonomik, dluhopisy naopak nebudou

„Dohoda euroskupiny je významným průlomem. Více než půl bilionu eur je nyní k dispozici k ochraně zemí, zaměstnanců a podniků v Evropské unii. Tímto bezprecedentním balíčkem bereme zátěž této krize na společná bedra,“ uvedl Michel.

Dohoda, ke které dospěli ve čtvrtek ministři financí EU, umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů korun) z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Už ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že obdobně velká částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Výbor europarlamentu v návrhu závěrečné zprávy uvádí, že Babiš je ve střetu zájmů. Úřady mají problém řešit

Ministři naproti tomu podpořili již dříve navržené stimuly, mimo jiné využití garancí Evropské investiční banky ve výši 200 miliard eur pro podporu zasažených firem. Schválili i stomiliardový program SURE, jímž chce EK podpořit krátkodobé zaměstnávání lidí, kteří by jinak kvůli krizi přišli o práci.

Další kroky v boji proti hospodářským dopadům pandemie by měli projednat prezidenti a premiéři evropské sedmadvacítky právě během videokonference 23. dubna.

„Je načase, abychom položili základy robustní hospodářské obnovy,“ uvedl v pátek Michel. Dodal, že s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou pracuje na akčním plánu, který má zajistit „prosperitu všech Evropanů a vrátit Evropě silný, udržitelný a inkluzivní růst založený na zelené a digitální strategii“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat