Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Michel svolal další videokonferenci hlav států EU. Zabývat se budou oživením hospodářství

Předseda Evropské rady Charles Michel. foto: ČTK/AP

Brusel - Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek svolal na 23. dubna další videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Zabývat by se na ní měli hlavně tím, jak pomoci evropskému hospodářství postiženému pandemií covid-19.
  16:12

Už ve čtvrtek se ministři financí EU dohodli na tom, že státy eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat záchranný fond ESM. Na vydání společných dluhopisů se ale neshodli.

„Dohoda euroskupiny je významným průlomem. Více než půl bilionu eur je nyní k dispozici k ochraně zemí, zaměstnanců a podniků v Evropské unii. Tímto bezprecedentním balíčkem bereme zátěž této krize na společná bedra,“ uvedl Michel.

Dohoda, ke které dospěli ve čtvrtek ministři financí EU, umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů korun) z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Už ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že obdobně velká částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Ministři naproti tomu podpořili již dříve navržené stimuly, mimo jiné využití garancí Evropské investiční banky ve výši 200 miliard eur pro podporu zasažených firem. Schválili i stomiliardový program SURE, jímž chce EK podpořit krátkodobé zaměstnávání lidí, kteří by jinak kvůli krizi přišli o práci.

Další kroky v boji proti hospodářským dopadům pandemie by měli projednat prezidenti a premiéři evropské sedmadvacítky právě během videokonference 23. dubna.

„Je načase, abychom položili základy robustní hospodářské obnovy,“ uvedl v pátek Michel. Dodal, že s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou pracuje na akčním plánu, který má zajistit „prosperitu všech Evropanů a vrátit Evropě silný, udržitelný a inkluzivní růst založený na zelené a digitální strategii“.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat