Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šéfka německé SPD se po neúspěchu v eurovolbách vzdá funkce. Může to mít dopad na celou vládu

Svět

  10:23aktualizováno  18:21
Berlín - Předsedkyně německé sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová se po neúspěchu své strany ve volbách do Evropského parlamentu vzdá v pondělí své funkce. V úterý rezignuje také na post šéfky sociálnědemokratických poslanců ve Spolkovém sněmu. Její kroky mohou mít dopad i na celou vládu velké koalice CDU/CSU a SPD, kterou vede kancléřka Angela Merkelová (CDU). Právě Nahlesová totiž patřila mezi nejsilnější stoupence jejího pokračování v SPD.

Šéfka německé SPD se po neúspěchu v eurovolbách vzdá funkce. foto: Wolfgang Kumm/dpa

Vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové vyzvalo členy strany k uvážlivé reakci na chystanou rezignaci předsedkyně koaliční sociální demokracie (SPD) Andrey Nahlesové. Mají podle něj dávat najevo připravenost pokračovat v koalici CDU/CSU a SPD. Informují o tom německá média.  O dalším vývoji bude jednat už v neděli odpoledne. Původně měl být hlavním tématem schůzky neúspěch koalice v eurovolbách.

Zřejmě jedno z posledních jednání, kterého se Andrea Nahlesová jako šéfka...
Šéfka německé SPD se po neúspěchu v eurovolbách vzdá funkce.

Osmačtyřicetiletá Nahlesová se stala další politickou obětí série výrazných neúspěchů SPD z posledních let. Její předchůdce na čele strany Martin Schulz se rozhodl odejít z funkce začátkem loňského roku, poté co sociální demokraté v parlamentních volbách ze září 2017 získali jen 20,5 procenta hlasů. Nahlesová ho následuje po eurovolbách, v nichž její strana tento negativní rekord ještě překonala, když dostala jen 15,8 procenta hlasů. Pro SPD, která je nejstarší německou demokratickou stranou, to byl nejen nejhorší výsledek v celoněmeckých volbách v dějinách spolkové republiky, ale dokonce od poslední třetiny 19. století.

Německé sociální demokraty povede Andrea Nahlesová, bude první ženou v této funkci

V důsledku volebního debaklu se Nahlesová rozhodla, že nechá své spolustraníky v úterý hlasovat o tom, jestli si přejí její setrvání ve funkci předsedkyně frakce. Bylo přitom zřejmé, že jestli neuspěje, skončí i jako šéfka strany. Ještě před hlasováním se ale jasně ukázalo, že nemá dostatečnou podporu. „Diskuze ve frakci a četná odezva ze strany mi ukázaly, že nemám pro výkon svých funkcí nutnou podporu,“ napsala v neděli Nahlesová všem členům SPD.

Totální stáhnutí se z politiky

Mluvčí parlamentní frakce SPD v neděli agentuře DPA řekla, že Nahlesová neodejde jen z čela strany a frakce, ale vzdá se i mandátu poslankyně. Jedna z nejvýraznějších tváří SPD v posledních letech se tak podle všeho chystá zcela stáhnout z vrcholné politiky. Kdy přesně Nahlesová Spolkový sněm opustí, ale zatím není jasné.

Podporu rodačka z Porýní-Falce neměla už ani u veřejnosti. Průzkum veřejného mínění z minulého týdne ukázal, že tři pětiny Němců jsou pro, aby opustila post šéfky SPD. Stejný názor přitom zastávalo i 59 procent voličů sociální demokracie.

02.června 2019 v 10:13, příspěvek archivován: 02.června 2019 v 11:17

Hochachtung vor @AndreaNahlesSPD. So brutal darf Politik nicht sein. Vielleicht denken wir alle darüber einfach mal nach. @spdde @Die_Gruenen @fdp @CDU @dieLinke @CSU #alleJournalisten

Na nedělní rezignaci Nahlesové reagoval i předseda opoziční Levice Dietmar Bartsch, který osmačtyřicetileté političce vyjádřil velkou úctu. „Tak brutální nesmí politika být,“ poznamenal zřejmě v narážce na spekulace o tom, že se proti Nahlesové už před eurovolbami chystal vnitrostranický puč.

Komentátor magazínu Der Spiegel Markus Feldenkirchen je přesvědčen o tom, že bez Nahlesové na čele strany určitě nebude pro sociální demokraty hned všechno dobré, ale s ní by se jim současný nepříznivý vývoj každopádně otočit nepodařilo.

02.června 2019 v 11:08, příspěvek archivován: 02.června 2019 v 11:19

Krach v EU volbách, ztráta 12 % voličů...šéfka německé SPD Andrea Nahles posílá rezignačni dopis...jiná země, jiný zvyk https://t.co/iaVNi0wu5j

Lítost nad plánovanou rezignací Andrey Nahlesové v neděli vyjádřil vicekancléř a ministra financí za SPD Olaf Scholz. „SPD není v těžké situaci teprve od evropských voleb - je proto důležité, abychom zůstali pospolu a v dalších krocích pokračovali společně,“ uvedl. Ke spekulacím, že by v čele strany mohl Nahlesovou nahradit právě on, se Scholz nevyjádřil.

MACHÁČEK: Alternativa pro Německo už předběhla SPD

Místopředseda strany Ralf Stegner varoval před „urychlenými závěry“. Martin Dulig, šéf buňky SPD v Sasku, které v září čekají zemské volby, vyzval ke „komplexnímu restartu“. Podle bývalého předsedy SPD a exministra zahraničí Sigmara Gabriela je nyní nutná „detoxikace“ SPD.

Opoziční strany oznámený krok Andrey Nahlesové využily ke kritice vládní koalice. Předsedkyně parlamentní frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová uvedla, že „v rozkladu“ se nenachází jen SPD, ale celá velká koalice, která „se jako nemrtvý potácí po politickém jevišti“. „Den za dnem jí odpadává stále více údů,“ dodala Weidelová. Předseda opozičních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner řekl, že odchod Nahlesové Německu přinese „nestabilní vládu“.

SPD ve dvojici posledních celoněmeckých voleb vždy překonala svá dosavadní poválečná minima. V eurovolbách dostala jen 15,8 procenta hlasů.

Bojovnice, která má probudit německou SPD. Nahlesová nahradí Schulze

Kdo Nahlesovou v čele strany nahradí, zatím není jasné. Zálusk na post si dost možná dělá ministr financí Olaf Scholz. Je ale velmi pochybné, jestli v situaci, kdy řada straníků požaduje zásadní změnu směřování SPD, může získat dostatečnou podporu. Podle informací bulvárního list Bild by mšla převzít prozatímně funkci předsedkyně strany premiérka spolkové země Porýní-Falce Malu Dreyerová. Rozhodnout by se o tom mělo ještě v neděli večer na krizovém zasedání vedení SPD. Další řádný sjezd strany je naplánován až na prosinec.

K situaci po oznámeném odchodu Nahlesové se v neděli večer vyjádří také předsedkyně vládní CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová a kancléřka Angela Merkelová.

PETRÁČEK: Evropan na telefonu. Jak by asi s USA jednal německý kancléř za Zelené?

Jaký postoj nový předseda SPD zaujme k pokračování již třetí vlády velké koalice za poslední čtyři volební období, zůstává neznámou. Sociální demokraté se pro vznik vlády už loni vyslovili se skřípěním zubů. Od té doby navíc - i kvůli sérii porážek v zemských a nyní evropských volbách - jejich podpora velké koalici klesá. Jsou totiž přesvědčeni, že úspěchy vlády jsou přičítány Merkelové, zatímco neúspěchy primárně jim.

Pokračování velké koalice

Křesťanskodemokratická unie (CDU) počítá s tím, že sociální demokracie (SPD) bude i po avizované rezignaci své předsedkyně Andreji Nahlesové pokračovat ve vládě velké koalice. Na tiskové konferenci v Berlíně to v neděli řekla šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která zdůraznila, že její strana za vládou CDU/CSU a SPD nadále stojí.

„Vycházím z toho, že SPD rychle učiní personální rozhodnutí, které ji teď čekají, a že tím akceschopnost velké koalice nebude dotčena,“ uvedla Krampová-Karrenbauerová. „My i nadále stojíme za velkou koalicí,“ poznamenala také s tím, že CDU chce přispět mimo jiné ke spolehlivosti Německa.

  • Do čela SPD zvolil Nahlesovou mimořádný sjezd německé sociální demokracie (SPD) vloni v dubnu. V čele strany vystřídala Martina Schulze, který se měl stát ministrem zahraničí, do vlády vlády velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou ale nakonec nevstoupil. Schulz, který už po volbách prohlásil, že do vlády vedené Merkelovou nepůjde, změnou názoru a ochotou převzít post šéfa německé diplomacie vyvolal ve straně velkou vlnu nevole.
  • Nahlesová měla stranu programově i personálně obnovit. Pod jejím vedením dosáhla SPD spolu s koaličními partnery vloni v červenci dohody v diskutované otázce migrace. Nahlesová po jednání uvedla, že shoda je na rychlejším vracení migrantů do země EU, kde se poprvé zaregistrovali. Zdůraznila ale, že se nebudou vytvářet žádná tranzitní centra na hranicích.
  • Její SPD ale vloni v říjnu propadla v zemských volbách v Bavorsku i Hesensku, a nyní v eurovolbách dostala jen 15,8 procenta hlasů, což je pro stranu nejhorší výsledek v celoněmeckých volbách v dějinách spolkové republiky.
  • O případném odchodu Nahlesové se začalo hovořit hned po volebním debaklu v eurovolbách.
  • Nahlesová patří k vůdčím osobnostem levicového křídla strany. Po předloňských parlamentních volbách ji navrhl tehdejší předseda SPD Martin Schulz na pozici šéfa parlamentní frakce SPD - na tomto místě nahradila od září 2017 Thomase Oppermanna a stala se první ženou v této funkci.
  • V letech 2013 až 2017 byla Nahlesová ministryní práce a sociálních věcí ve třetím kabinetu kancléřky Merkelové. Za svého působení v čele resortu Nahlesová prosadila plošné zavedení minimální mzdy ve výši 8,5 eura na hodinu (asi 214 korun), zákon o předčasném odchodu do důchodu, který umožňuje některým pracujícím odejít do penze po dosažení 63 let, nebo zvýšení invalidních důchodů.
  • Do SPD vstoupila již v roce 1988, v letech 1995 až 1999 předsedala mládežnické organizaci strany. V roce 1998 byla zvolena do Spolkového sněmu, čtyři roky na to ale svůj mandát neobhájila. Do poslanecké lavice se znovu vrátila po volbách 2005. Od roku 1997 je členkou předsednictva SPD, od roku 2003 i prezídia strany. V letech 2009 až 2013 byla generální tajemnicí SPD.
  • Nahlesová pochází z katolické rodiny a skromných venkovských poměrů a ráda zdůrazňuje, že v politice zastává především zájmy obyčejných lidí. Má pověst neúnavné bojovnice, která se dokáže energicky prosadit i proti mnohem starším a zkušenějším politickým protivníkům. Je vášnivou řečnicí.
  • Vystudovala germanistiku a politické vědy na Univerzitě v Bonnu.
  • Narodila se 20. června 1970 v Mendigu. Je vdaná, má dceru.
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...