Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Představitelka běloruské opozice Cichanouská vyzývá stoupence podepsat petici za přepočítání hlasů

Svjatlana Cichanouská nejspíš nevyhraje, získává ale značnou popularitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svjatlana Cichanouská nejspíš nevyhraje, získává ale značnou popularitu. | foto: ČTK

Minsk Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská na internetu vyzvala své stoupence, aby podepisovali žádosti o přepočítání hlasů ve zpochybňovaných prezidentských volbách. Zároveň apelovala na úřady, aby přistoupily na dialog. V Bělorusku vypukly rozsáhlé protesty po oznámení, že v nedělních volbách opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, proti němuž Cichanouská kandidovala.

Politička, kterou úřady v pondělí pod zjevným nátlakem donutily odjet ze země do sousední Litvy, ve videonahrávce zveřejněné na platformě YouTube apelovala na své přívržence, aby podpořili oficiální prověření pochybností, že výsledky voleb byly zfalšované.

Zároveň Cichanouská vyzvala k ukončení násilí, jež následovalo po oznámení Lukašenkova vítězství, když speciální policejní jednotky začaly brutálně zasahovat proti demonstrantům. Ti v desítkách měst protestovali proti udržení Lukašenka u moci.

Představitelka běloruské opozice se rovněž obrátila na starosty měst s žádostí, aby o nadcházejícím víkendu zorganizovali „poklidná masová shromáždění“ svých občanů.

„Situace je kritická. S bolestí sleduji, co se v naší zemi děje v posledních dnech,“ uvedla politička. „Musíme zastavit násilí v ulicích běloruských měst,“ dodala a zdůraznila, že nejcennější věc je lidský život. Vyzvala přitom úřady, aby přistoupily na dialog.

„Pojďme společně zaštítit naši volbu. Podepište, že jste hlasovali pro mne, Svjatlanu Cichanouskou. Nezůstávejte stranou, naše hlasy musejí být vyslyšeny,“ vybídla své stoupence k podepisování petice žádající přepočítání hlasů, jejíž formulář v ruském jazyce byl zveřejněn na internetu.

Politička svou výzvu zveřejnila poté, co běloruské vedení začalo s propouštěním několika tisíc zadržených účastníků protestů. Lidé opouštějící vězení hovoří o krutém zacházení s nimi. Ve čtvrtek zazněla z oficiálních míst nezvyklá veřejná omluva za násilí ve zjevné snaze uklidnit protesty v celé zemi, jež znamenají dosud největší projev nesouhlasu s Lukašenkovou 26 let trvající vládou.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!