„Zřejmě bude vyslechnutá i Mária Trošková,“ uvedl v úterý pro Rádio Express slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Trošková je současnou hlavní poradkyní premiéra Roberta Fica, v minulosti ale podnikala i s kontroverzním italským podnikatelem Antoninem Vadalem, jehož napojení na premiéra řešil před smrtí novinář Ján Kuciak.
Kolem Antonina Vadala se v minulosti objevilo několik případů, ve kterých byl spojován s italskou mafií ‘Ndrangheta (VÍCE ZDE). Trošková v roce 2011 začala s Vadalem podnikat a založili společnost GIA Management.
Současná poradkyně premiéra svůj podíl o rok později prodala. Podle posledních informací serveru HNOnline.sk putoval podíl ve firmě k daňovému podvodníkovi, detaily však zveřejněny nebyly.
Trošková se díky svým kontaktům dostala do blízkosti politiků vládní strany Smer a v roce 2014 se stala asistentkou tehdejšího poslance Viliama Jasaně. V březnu 2015 již působila na Úřadu vlády jako asistentka a hlavní poradkyně premiéra Roberta Fica.
Rok po ní následoval do nejbližších pozic k premiérovi i Viliam Jasaň. Ten má v současnosti prověrku na nejvyšší stupeň utajení a působí jako šéf krizového managementu a bezpečnosti státu na Úřadu vlády a je tajemníkem Bezpečnostní rady státu.
Sám však měl být napojen skrze obchodní dohody na podnikatele Vadala spojovaného s italskou mafií. „Vazby mezi Vadalem a Jasaněm se dají vyhledat nejen v byznyse. Politik Smeru v minulosti vlastnil soukromou bezpečnostní firmu Prodest. Tu nedávno přebral právě Vadala s kolegy,“ napsal ve své poslední reportáži dnes již zesnulý novinář Kuciak.
Přístup k citlivým informacím i Italům
Jasaň má díky svému angažmá v Bezpečnostní radě státu přístup k těm nejcitlivějším informacím, ale zároveň byl sám podle zesnulého novináře napojen na podezřelého podnikatele Vadala. I proto bude podle posledního prohlášení poslance Ľubomíra Galka Jasaňova jeho prověrka prošetřena.
„Bezpečnostní prověrka pana Jasaně, která je platná dva roky, je v současnosti již otevřená. Dělají se potřebné kroky a úkony k posouzení toho, zda došlo k selhání,“ řekl Galko, který má nad úřadem provádějícím prověrky dozor. Dodal, že Trošková bezpečnostní prověrkou nedisponuje a že o ni ani nežádala.
Kuciakova vražda má stopu u nás. Policie zřejmě chrání českou novinářku Holcovou |
Bývalý poslanec Ficovy strany Smer-sociální demokracie Jasaň listu Plus jeden deň řekl, že nebyl napojen na žádnou mafii a že o ní ani netušil. Pohrozil žalobami za pomluvu a urážky.
Další propojení premiéra a kontroverzního podnikatele Antonina Vadala spatřoval zavražděný novinář Ján Kuciak i v kandidatuře dlouhodobé ekonomky Vadalových firem Moniky Čorejové v komunálních volbách za vládní stranu Smer. Sám Vadala se prý svými sympatiemi k vládní straně Smer netajil a masivně ji podporoval na sociálních sítích.
Předseda slovenské vlády Robert Fico se Jasaně i Troškové již v úterý zastal. Fico řekl, že Jasaň dříve úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům a novináři by jej neměli zatahovat do vraždy novináře, pokud nemají důkazy.
Slovenská investigativní novinář Kuciak byl spolu s partnerkou minulý týden zastřelen ve svém domě. Policie jako nejpravděpodobnější příčinu dvojnásobné vraždy označila Kuciakovu novinářskou práci.
‚Nemůžu klidně sedět v křesle ministra.‘ Kvůli vraždě novináře rezignoval slovenský ministr kultury |
Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy reportérům Mladé fronty Dnes řekl, že Kuciak pracoval s veřejně dostupnými zdroji. Odmítl také dřívější spekulace některých slovenských medií, že v okolí těl obětí střelby byly vyskládány náboje jako vzkaz od mafie.
Nejsilnější slovenské opoziční strany SaS a OĽaNO vyzvaly Fica, aby se v souvislosti s vraždou novináře postaral o odchod ministra vnitra a policejního prezidenta z funkcí. V opačném případě nevyloučily podání návrhu na odvolání samotného premiéra, na jehož schválení ale opozice nemá v parlamentu dostatek hlasů.