Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přehlídka hlouposti, popsal polský ministr zdravotnictví opilé návštěvníky střediska Zakopané. Zvažuje návrat opatření

Fronta na lanovku v Zakopané. foto: Krzysztof CwikReuters

VARŠAVA - Po opileckých výstřelcích v lyžařském středisku Zakopaném uvažuje polská vláda o tom, že zruší zmírnění opatření proti šíření covidové nákazy, které zkušebně zavedla, uvedla agentura DPA. Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski v pondělí káral „hloupé a nezodpovědné“ víkendové počínání neukázněných rekreantů ve vyhlášeném středisku zimních sportů na polské straně Tater.
  16:12

„Takové chování jako v Zakopaném může znamenat, že budeme muset zpřísnit omezení,“ prohlásil ministr. Zdůraznil, že nedovolí, aby dosavadní úsilí lékařů přišlo vniveč a aby ze Zakopaného odstartovala třetí vlna pandemie covidu-19 v Polsku. „Každý z nás, kdo viděl fotky či záběry, se musel chytat za hlavu v zděšení z toho, jaké mohou být důsledky,“ řekl o „přehlídce hlouposti“.

Opoziční list Gazeta Wyborcza si ministrova slova vyložil jako příslib opětovného zavedení celostátní uzávěry. Dodal však, že hlad po normálnosti, zábavě na čerstvém vzduchu a plném využití hotelových a gastronomických služeb cítí celá Evropa.

Polsko v pátek znovu otevřelo hotely a lyžařská střediska na zkušební dobu dvou týdnů. Zakopané se rázem stalo nejdůležitější destinací pro milovníky zábavy. Navíc se slavil valentýnský svátek zamilovaných a v Zakopanéch přibyly davy fanoušků, protože se konaly závody ve skocích na lyžích. Televizní záběry z víkendových nocí opakovaně ukazovaly párty rozjařených lidí na pěší zóně Krupówki, která představuje hlavní zábavní a nákupní ulici v Zakopaném.

Lidé zpívali s pouličními muzikanty, tančili. Nedodržovali ovšem bezpečné rozestupy, mnozí si nenasadili roušky. Často také přehnali konzumaci alkoholu. Policie odhaduje, že na Krupówki vyrazilo několik tisíc lidí, někteří z nich se chovali agresivně a chtěli se se strážci pořádku prát. Rvačky byly hlášeny i z penzionů. Několik lidí skončilo na záchytce, mezi nimi i ti, kteří v opilosti usnuli v závěji. Policie podle serveru Onet musela zasahovat asi ve 200 případech.

V Polsku se počet nových infekcí nedávno významně snížil. Podle ministerstva zdravotnictví v pondělí Polsko zaznamenalo 2543 nově potvrzených případů nákazy a 25 úmrtí během uplynulých 24 hodin. Zemi s přibližně 38 miliony obyvatel označilo sousední Německo za rizikovou.

V Polsku, které má zhruba 38 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo skoro 1,6 milionu lidí, z nichž téměř 41 000 nákaze podlehlo.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat