Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přehlídka v Pekingu sází na zvířecí válečníky. Před Zemanem budou bojovat opice

USA

  6:00
Pompézní vojenská přehlídka, kterou Peking zrežíroval na oslavu 70. výročí japonské kapitulace, má světu demonstrovat vojenskou sílu asijské velmoci. A Čína neponechala nic náhodě. Kvůli monumentálnímu představení, jehož se tento čtvrtek zúčastní i Miloš Zeman či Vladimir Putin, povolala do boje speciálně vycvičené makaky, sokoly a psy. Ti se střetnou s jinými zástupci zvířecí říše: nežádoucími ptáky, kteří ohrožují čínské letouny.

Vycvičení opičí bojovníci dokáží zneškodnit až 60 ptačích hnízd denně, pochvaluje si čínská armáda. foto: TwitterReprofoto

Kdo je největším nepřítelem čínských bojových letadel? Úhlavní protivník okřídlené složky Čínské lidově osvobozenecké armády se neschovává za hranicemi nejlidnatější země světa, ale číhá přímo na jejím teritoriu, naznačují zprávy z Pekingu. Platí to tedy aspoň pro čtvrtek 3. září.

‚Nejvyšší představitel Západu‘ Zeman poctí Peking účastí na vojenské přehlídce

V rámci obří vojenské přehlídky, kterou východoasijská metropole před zástupem zahraničních hostů oslaví 70. výročí konce druhé světové války v Pacifiku, vzlétne nad náměstí Nebeského klidu na dvě stě armádních letounů. Jenže manévry, jež mají dychtivému publiku předvést jejich schopnosti a sílu, ohrožují jiní okřídlenci: ptáci, kteří hnízdí v korunách pekingských stromů a v tu nejnevhodnější chvíli se stíhačkám mohou připlést do cesty. 

Tři poklady

Čínská armáda se proto rozhodla eliminovat hrozbu v zárodku a vytáhla proti nežádoucím opeřencům do boje. Nevysílá proti nim tanky ani zástupy ozbrojených vojáků: hlavními hrdiny tažení se stali speciálně vycvičení makakové, sokoli a lovečtí psi. 

Smog je nejlepší ochranou před lasery USA, liboval si čínský admirál

Na začátku září, kdy stovky mladých ptáků opouštějí hnízda a rojí se na pekingském nebi, budou osvědčené „tři poklady“ neocenitelným pomocníkem, pochvaluje si velitel lokální vojenské základny Wang Jüe-ťien. Zvířecí strážci, jejichž snímky se čínská armáda pochlubila například na svém portálu Jz.81.cn, chrání vzdušný prostor a zajišťují tak nejen hladký průběh leteckého výcviku, ale také bezpečnost samotných čtvrtečních manévrů, tvrdí Wang. 

Jak? Svou roli hraje specifický odér opičích jednotek, který ptáky odpuzuje, vysvětlují Číňané. Nejdůležitějším umem vyškolených makaků je nicméně jejich přirozená schopnost šplhat po větvích stromů. Cvičitelům pak už jen stačí, aby své chráněnce nasměřovali k útokům na ptačí hnízda, popisuje Wang Ming-č’, jeden z těch, kteří za kampaň proti nepohodlným pernatcům zodpovídají.

Sehrané zvířecí úderky

„Nikdo neumí vylézt na třicet metrů vysoké stromy. S puškami potřebujeme k sestřelení dvou hnízd (celou) krabičku nábojů. A když použijeme vodní dělo, budeme plýtvat vodou i lidskými zdroji,“ cituje cvičitele Wanga hongkongský list South China Morning Post. Zato úderka makaků, jimž se dostalo armádního výcviku, dokáže zneškodnit až šedesát ptačích hnízd denně, uvádí armáda. Do boje proti ptákům přitom vysílá pouze opičí samce, neboť jsou „aktivnější“ a vůči úsilí trenérů poddajnější než samičky, dodává.

Opičí vojáky doplňují sehrané jednotky vyškolených sokolů a loveckých psů: zatímco první proti ptákům zasahují ve vzduchu, druzí je synchronizovaně vyhánějí z povrchu země. 

Zodpovědní činitelé jsou na své „tři poklady“ náležitě pyšní. „Naše originální protiptačí metoda používání opic je levná, bezpečná a vysoce účinná. Je první na světě,“ prohlásil pro Beijing News s kampaní spjatý politický komisař Chan Ping. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!