29. srpna 2017 16:11, aktualizováno  21:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nádrž Addicks v Houstonu je plná, voda přetéká. Další přehrada se dokonce protrhla

Přetékající přehrada Addicks u města Houston. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přetékající přehrada Addicks u města Houston. | foto: ČTK

HOUSTON Přehrada Addicks, která chrání texaské město Houston před rozvodněnou řekou Buffalo Bayou, v úterý dosáhla maxima své kapacity a voda nyní volně přetéká přes hlavní hráz. Informoval o tom podle BBC Jeff Linder z povodňové správy okresu Harris, jehož správním střediskem je Houston. V obci Columbia Lakes jižně od Houstonu se mezitím protrhla protipovodňová hráz, úřady proto nařídily místním lidem okamžitou evakuaci.

Hladina vody v nádržích v Houstonu i nadále roste. Nebezpečně se tak zvyšuje nebezpečí dalších záplav. Na západě města již bylo takto zatopeno více než 3000 domů.

Rovněž u obce Columbia Lakes jižně od Houstonu se dnes protrhla protipovodňová hráz. Úřady tamního okresu Brazoria vyzvaly všechny obyvatele, aby okamžitě opustili své domovy. Fakt, že obci bezprostředně hrozí zaplavení, bylo jasné už o víkendu. V neděli dostali obyvatelé úřední dopis s doporučením k evakuaci.

Také z z přehrady Addicks a z rezervoáru Barker začali ženisté již v pondělí upouštět vodu, aby i přes zvýšení průtoku dále po proudu snížili tlak vody na hráze. Fakt, že voda nyní neregulovaně přetéká přes hráz, povede k dalšímu zvýšení hladiny řeky pod vodním dílem.

Podle Lindera je kvůli přeplněné přehradě obtížné řízeně vodu upouštět. „Je to něco, co jsme dosud nezažili,“ citovala Lindera agentura Reuters. Linder také řekl, že úřady vyzvaly obyvatele šesti houstonských čtvrtí v blízkosti přehrady, aby opustili své domovy.

Lidé se snažili zachránit utopená auta.
Evakuace rodin: zachránit sebe, děti i psy.

Vodohospodáři se také obávají vývoje situace v rezervoáru Barker, který pomáhá kontrolovat tok Buffalo Bayou západně od Houstonu.

Zástupci města Houston se nyní snaží zajistit ubytování pro dalších 10 tisíc lidí vyhnaných katastrofou. Zařízení, které v Houstonu poskytuje postiženým útočiště, již přesáhlo svou plánovanou kapacitu o bezmála dvojnásobek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz