Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbitý aktivista nepožádá o azyl. Chce pokračovat v boji na Ukrajině

Evropa

  19:50
BERLÍN - Ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov, který byl ve své vlasti unesen a mučen, na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil, že nehodlá požádat o azyl na Západě. Chce se naopak vrátit na Ukrajinu a tam pokračovat v boji proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Ukrajinského opozičního aktivistu Dmytra Bulatova unesli a mučili neznámí útočníci. foto: ČTK

"Nepožádám o azyl v žádné zemi. Přeji si v každém případě vrátit se na Ukrajinu. Budeme pokračovat v odporu a v protestech," prohlásil Bulatov, jehož citovala agentura AFP. Dříve však upozorňoval, že se do vlasti nemůže vrátit, dokud je tam za své aktivity stíhán, protože by mu hrozily roky ve vězení.

ČTĚTE VÍCE:

Bulatov patřil k organizátorům protestů ukrajinských motoristů, kteří podnikli několik spektakulárních akcí u rezidence prezidenta Janukovyče. Od 22. ledna se pohřešoval, než jej únosci 30. ledna pustili na svobodu.

Jeho případ následoval po několika dalších únosech opozičních aktivistů, z nichž jeden byl umučen. Pro mnoho Ukrajinců se Bulatov stal symbolem násilí na účastnících protivládních protestů. Ze zranění se léčil v Litvě, odkud v pátek odcestoval do Německa.

Ukrajinský aktivista Dmytro Bulatov

V Berlíně Bulatov podle agentury AP vyslovil podezření, že byl unesen na pokyn Viktora Medvedčuka, někdejšího šéfa prezidentského kanceláře v éře Leonida Kučmy. Medvedčuk nyní vede uskupení, které se staví proti sblížení Ukrajiny s Evropskou unií a naopak usiluje o vstup Kyjeva do celní unie s Ruskem.

"Ti, kdo mě unesli, hovořili rusky, s ruským přízvukem. Přestože jsem měl zavázané oči, poznal jsem profesionály," řekl. "Předpokládám, že se to odehrálo na Medvedčukův rozkaz. Ale je to jen podezření," dodal.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!