12. června 2018 3:05, aktualizováno  9:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ONLINE: Summit Trump - Kim skončil. Lídr KLDR se zavázal k úplné denuklearizaci

Kim a Trump během podepisování společného prohlášení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim a Trump během podepisování společného prohlášení. | foto: Reuters

SINGAPUR/PRAHA V Singapuru proběhl summit USA-KLDR, v jehož úvodu si šéf Bílého domu Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un před televizními kamerami potřásli rukama. Jde o vůbec první schůzku amerického prezidenta s nejvyšším představitelem Severní Koreje. Z jednání vzešlo společné prohlášení, ve kterém se Kim zavázal k denuklearizaci poloostrova.

„Prezident Trump je rozhodnutý poskytnout bezpečnostní záruky KLDR a předseda Kim Čong-un potvrdil své jisté a neochvějné odhodlání ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova,“ stojí ve společném prohlášení, které Trump a Kim podepsali na závěr summitu.

Podle Trumpa přinesl summit velký pokrok. „Svět zaznamená velkou změnu. Chtěl bych vyjádřit svou vděčnost prezidentu Trumpovi, že umožnil toto setkání,“ uvedl Kim Čong-un před podepsáním dokumentu.

Na setkání lídrů KLDR a USA čekali novináři i obyvatelé USA několik měsíců. Americký prezident Donald Trump se setkal s lídrem KLDR Kim Čong-unem v v 9:00 místního času v Singapuru (03:00 SELČ). Obyvatelé Severní Koreje se o chystaném setkání dozvěděli z médií až v pondělí.

Oba vrcholní činitelé poté před novináři zapózovali. Trump prohlásil, že historický summit bude „nesmírně úspěšný“, a vyjádřil přesvědčení, že naváže s Kimem „skvělý vztah“. 

Kim Čong-un mává novinářům.
Pracovní oběd mezi týmy Severní Koreje a USA. Lídři si opět podávají ruku.

Kim Čong-un připomněl, že vrcholné schůzce předcházela řada překážek. „Všechny jsme je překonali a dnes jsme tady,“ řekl prostřednictvím tlumočníka.

Atmosféra úvodního setkání byla srdečná, ale ne tak přátelská, jako když se v dubnu severokorejský vůdce setkal s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, napsal server BBC News.

Další část jednání Kim Čong-una s Donaldem Trumpem měla trvat jednu až dvě hodiny a konala se jen v přítomnosti tlumočníků. Přibližně po čtyřiceti minutách však Kim Čong-un a Donald Trump vyšli ven z jednacího pokoje.

Novináři na vůdce KLDR pokřikovali otázky, zda se hodlá vzdát jaderného arzenálu, kterým země disponuje. Lídr Severní Koreje však otázky ignoroval. Možná i proto, že podle basketbalisty Dennise Rodmana Kim nemluví dobře anglicky.

Prezidenta a severokorejského lídra čekal další jednací tým a hodina a půl jednání. Připojili se k nim ministr zahraničí USA Mike Pompeo a šéf Bílého domu John Kelly. Za Severokorejce se zúčastnili bývalý ředitel zpravodajských služeb, ministr zahraničních věcí a jeho předchůdce . 

Kolem 5:45 SELČ bylo jednání přerušeno a týmy KLDR i USA se usadily k tabuli. Na menu se podle informací deníku The Guardian objevil například krevetový koktejl jako předkrm, či hovězí žebra jako hlavní chod.

Společné prohlášení o pokroku

Po obědě prezident Trump a Kim Čong-un podnikli krátkou procházku a  prošli kolem novinářů. Severokorejský lídr opět odmítl odpovědět na otázky, ale slovo si uzmul prezident USA.

Donald Trump oznámil, že se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem dospěli na summitu k dohodě. Společně pak podepsali memorandum. 

Kim Čong-un a Donald Trump před podpisem dokumentu,

Kim Čong-un a Donald Trump před podpisem dokumentu,

V místnosti, kde proběhl podpis, byl podle novináře Juliana Borgera nachystán stůl, dvě židle a dvě černá pera.

Šéf Bílého domu po pracovním obědě novinářům řekl, že vrcholná schůzka proběhla lépe, než si kdokoli mohl představit. Oba lídři podepsali společné prohlášení. Během podpisu prezident USA uvedl, že má s lídrem KLDR „speciální pouto“. Kima prý pozve do USA.

Lídr Severní Koreje se zavázal k úplnému odstranění jaderného arzenálu z Korejského poloostrova. 

12.června 2018 v 08:30, příspěvek archivován: 12.června 2018 v 08:43

ZOOM IN ON THE TEXT: "President Trump committed to provide security guarantees to the DPRK, and Chairman Kim Jong Un reaffirmed his firm and unwavering commitment to complete denuclearization of the Korean Peninsula." https://t.co/vXBeIMP81i

To by podle odborníků mohlo způsobit problémy USA. V Jižní Koreji je totiž umístěn jaderný deštník USA pro jihovýchodní Asii. 

Kritika prezidenta za mírnost

Srdečný stisk rukou severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa se dočkal i množství kritických reakcí na sociálních sítích. 

Někteří političtí komentátoři i lidé diskutující na internetu jsou rozhořčeni také záběry na střídavě umístěné americké a severokorejské vlajky, před kterými oba státníci pózovali novinářům. Podle kritiků šéf Bílého domu diktátorovi země, která hrubě porušuje lidská práva, pomáhá legitimně vystupovat na světové scéně.

„Tady máme prezidenta ze svobodné části světa, jak si potřásá rukou s jedním z nejbrutálnějších diktátorů v dějinách, s mužem obviňovaným ze zločinů proti lidskosti. Stojí společně před americkými a severokorejskými vlajkami, kterým je dána stejná důležitost,“ píše komentátor Steve Grzanich.

Hlavním tématem summit bylo jaderné odzbrojení KLDR. Obě strany by mohly jednat také o podpisu mírové dohody, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-53.

Najdete na Lidovky.cz