11. října 2017 7:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přelet navzdory hrozbám o sestřelení. Americké bombardéry létaly poblíž KLDR

B-1B Lancer bombardér. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy B-1B Lancer bombardér. | foto: U.S. Army

WASHINGTON/SOUL Dva americké nadzvukové bombardéry B-1B přeletěly v úterý večer nad Korejským poloostrovem v době napjaté situace mezi USA a Severní Koreou. Informoval o tom Pentagon s tím, že šlo o vůbec první noční přelet v doprovodu jihokorejských stíhaček. KLDR nedávno pohrozila, že sestřelí americké letouny v případě, že se přiblíží k jejímu území.

Bombardéry v rámci pravidelného společného cvičení vyrazily z americké základny na tichomořském ostrově Guam a doprovázely je dvě jihokorejské stíhačky F-15K. Po vstupu do jihokorejského vzdušného prostoru zsušebně odpálily střely vzduch-země, jejichž cíl byl v pobřežních vodách východně od Jižní Koreje. Ukázka síly, kterou USA podnikly v napjaté době, dosud nevyvolala žádnou reakci Pchjongjangu.

KLDR si koncem září vyhradila právo sestřelit americké strategické bombardéry i mimo severokorejský vzdušný prostor, protože prezident Donald Trump prý řadou ostrých prohlášení vyhlásil zemi válku. Podle vojenských expertů však severokorejská armáda nemá odpovídající výbavu na naplnění svých hrozeb.

Formace B-1B Lancer bombardérů s USMC F-35 Lightning II a JASDF F-2 fightery
Formace B-1B Lancer bombardérů s USMC F-35 Lightning II and JASDF F-2 fightery

Prezident Trump se v úterý sešel s ministrem obrany Jamesem Mattisem a šéfem armádních štábů Josephem Dunfordem, kteří mu prezentovali aktuální vývoj sporů mezi USA a KLDR, které se vyostřily po sérii severokorejských raketových a jaderných testů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz