Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Premiér Johnson ohlásil ‚pravidlo šesti‘, scházet se bude moci nanejvýš šest osob

Britský premiér Boris Johnson na tiskové konferenci ke koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson na tiskové konferenci ke koronaviru. | foto: Reuters

Londýn V Anglii se bude moci scházet nanejvýš šest osob. Toto jediné „pravidlo šesti“ od pondělí nahradí stávající zákazy sešlostí více než 30 lidí a také pravidlo, že se mohou scházet členové nejvýš dvou domácností. Řekl to ve středu britský premiér Boris Johnson k novým vládním opatřením proti šíření koronaviru. Lidé podle předsedy vlády musí co nejvíce omezit kontakt s ostatními.

Johnson na tiskové konferenci přenášené televizí řekl, že „pravidlo šesti“ je snadnější k pochopení než předchozí pravidla. „Přál bych si, abychom nemuseli tento krok podnikat, ale jako váš premiér musím učinit, co je nezbytné pro zastavení šíření viru a pro záchranu životů,“ řekl Johnson.

Ministerský předseda však také zdůraznil, že nejde o další národní karanténu. „Celý smysl spočívá v tom vyhnout se druhému uzavření země,“ řekl Johnson.

Za porušení opatření bude hrozit pokuta. Z pravidla budou vyňaty domácnosti o více než šesti členech, modlitebny, posilovny či restaurace. Nové pravidlo neplatí ani pro pracoviště a školy, výjimky mají i svatby, pohřby a některé týmové sporty.

Johnson zdůraznil, že nejdůležitější nadále je, aby všichni pamatovali na mytí rukou, nošení pokrývek obličeje a dodržování rozestupů. Lidé s příznaky covidu se pak mají nechat testovat a izolovat.

Mezi novinky patří také to, že ve městech budou moci být nasazeny speciální covidové hlídky, které budou kontrolovat odstupy mezi lidmi.

Počet případů koronavirové nákazy v Británii začal opět strmě růst v posledních dnech. Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty dnes uvedl Belgii jako příklad země s podobnými nárůsty, která ale dokázala zvrátit trend ráznými opatřeními.

„To jasně ukazuje, že pokud konáte rychle a rázně, když nastanou tyto změny, existuje solidní šance nebo dobrá šance, že dostanete nárůsty opět pod kontrolu,“ řekl Whitty.

Ačkoli v Británii se nyní více testuje a počet hospitalizovaných s covidem-19 je mnohem nižší než při vrcholu pandemie, vláda se obává, že se epidemie začíná vymykat kontrole, zejména mezi mladými lidmi. Nejhorší je situace ve věkových skupinách 17-18 a 19-21 let, v nichž jsou nárůsty „opravdu docela strmé od poloviny srpna“, konstatoval Whitty.

Británie ve středu oznámila 2659 potvrzených nových případů covidu-19, zatímco v úterý to bylo 2460. V neděli a pondělí se nárůsty blížily 3000, zatímco na srpnové dny připadala v průměru tisícovka nových případů denně. Dohromady Británie dosud evidovala 355 219 nakažených. Zemřelých má 41 594, což je nejvíc v Evropě.

Podle Whittyho je nepravděpodobné, že by nové restrikce byly opět uvolněny po dvou nebo třech týdnech. „Období mezi nynějškem a jarem bude obtížné, protože toto je respirační virus,“ upozornil Whitty. Johnson zopakoval, že věří v návrat některých aspektů života k normálu do Vánoc.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...