Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnson požádá státy EU o odklad brexitu, pokud se parlament nedohodne na podobě odchodu

Premiér Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Boris Johnson. | foto: ČTK

Londýn Britský premiér Boris Johnson požádá zbytek Evropské unie o další odklad brexitu, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na podobě odchodu z EU. Píše se to v dokumentech předložených britskou vládou u soudu ve Skotsku, kde se v pátek začala projednávat stížnost proti Johnsonovi.

Obsah dokumentů se zdá být v rozporu s veřejnými výroky ministerského předsedy, uvádí televize Sky News.

Britský parlament ale v září schválil zákon, jehož cílem je vyloučit možnost, že na konci měsíce nastane brexit bez dohody. Vládě dává čas do 19. října, aby prosadila dohodu o podmínkách brexitu, nebo aby získala svolení zákonodárců k neřízenému odchodu z unie. Při nesplnění obou podmínek opatření ukládá vládě povinnost dojednat nový odklad brexitu.

Kabinet v čele s Johnsonen v posledních týdnech opakuje, že nebude jednat protiprávně, zároveň ale trvá na tom, že odchod z EU se na konci října uskuteční „ať se stane cokoli“. Premiérovi oponenti teď žádají po skotském soudu, aby Johnsonovi přikázal, že se zákonem o odkladu musí řídit. Soudní stížnost také uvádí, že Johnsonovi by měl hrozit trest, včetně pokuty či odnětí svobody.

Vláda v dokumentech předložených soudu uvádí, že předseda vlády akceptuje podmínky takzvaného Bennova zákona, označovaného podle labouristického poslance Hilaryho Benna.

„V případě, že ani jedna z popsaných podmínek... nebude splněna, pošle (premiér) v patřičném harmonogramu dopis v popsané formě nejpozději 19. října 2019,“ uvádí dokument, který na Twitteru zveřejnil jeden z právníků zapojených do stížnosti proti Johnsonovi. Vláda také uvedla, že premiér nemůže jednat způsobem, který by odeslání dopisu s žádostí o odklad brexitu bránil.

„Zdroj mi potvrdil, že jediné, co tohle znamená, je, že vláda neporuší zákon. Neznamená to, že se bude prodlužovat (vyjednávací období),“ reagoval na Twitteru konzervativní poslanec Steve Baker, který patří k nejtvrdším euroskeptikům ve vládní straně.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...