Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyléčený premiér Johnson je zpět na Downing Street, v pondělí se vrátí do práce

Svět

  11:39aktualizováno  21:33
Londýn - Britský premiér Boris Johnson se v neděli po zotavení z nemoci covid-19 vrátil do premiérského sídla na Downing Street. V pondělí se vrátí do práce a velmi se na to těší, uvedl ministr zahraničí Dominic Raab, který Johnsona zastupoval ve vedení země.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Jak Raab dodal, vláda nebude spěchat s uvolňováním opatření zavedených kvůli šíření koronaviru a „bude jednat opatrně“. Pokud by podle Raaba kabinet jednal příliš rychle, mohl by opět narůst počet případů nákazy koronavirem a to by si vyžádalo opětovné zavedení přísných opatření. Pokud by k tomu vláda musela přistoupit, poškodilo by to podle ministra zahraničí důvěru veřejnosti.

Britská vláda se v minulý dnech stala terčem kritiky za to, že na šíření koronaviru zareagovala příliš pomalu. Raab to ale již dříve odmítl. Kabinet se podle něj vždy řídil doporučením odborníků. Kritiku si kabinet vysloužil mimo jiné od nového lídra opozice Keira Starmera i za nízký počet testů na koronavirus, které se v Británii denně provádí.

Poslední dobou chce ale veřejnost od vlády rovněž slyšet určitý plán, kdy země přistoupí ke zmírnění karanténních opatření. „Jsme v citlivé a nebezpečné fázi a musíme si být jistí, že příští kroky budou pečlivě podložené,“ řekl Raab televizní stanici Sky News. Vláda podle něj na plánu pro zmírnění opatření pracuje. „Teď by ale nebylo zodpovědné začít o jednotlivých opatřeních spekulovat,“ dodal. Veřejnost vyzval, aby se i nadále opatřeními, která zahrnují mimo jiné zákaz vycházení kromě nezbytných cest, řídila.

Pětapadesátiletý Johnson 27. března oznámil, že se nakazil koronavirem. Příznaky nemoci řadu dní neustupovaly, proto jej 5. dubna převezli do nemocnice. Následující den se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Na ní strávil tři noci. Po týdnu v nemocnici premiéra v neděli 12. dubna propustili. Následně se Johnson zotavoval na venkovském sídle britských premiérů Chequers.

V pondělí bude podle BBC předsedat schůzi vlády. Zda po jednání vystoupí na tiskové konferenci, není zatím jasné.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.