13. července 2016 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přeplacený sestřih? Kadeřník francouzského prezidenta bere přes čtvrt milionu měsíčně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Francouzský prezident Francois Hollande. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Francois Hollande. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský socialistický prezident François Hollande již čtyři roky nechává státní aparát, aby platil přemrštěné sumy jeho osobnímu kadeřníkovi. Upozorňuje na to dnešní vydání francouzského satirického týdeníku Le Canard enchaîné. Informace již tak nepopulárnímu Hollandeovi dále poškodí reputaci a šance na znovuzvolení, soudí web britského deníku The Daily Telegraph.

Od roku 2012 dostává kadeřník Olivier Benhamou od Elysejského paláce hrubý měsíční plat 9895 eur (zhruba 267.000 Kč). Protože má pracovní smlouvu na celé Hollandeovo prezidentské funkční období, za pět let si dohromady vydělá 593.700 eur (přibližně 16 milionů Kč). Nárokovat si případně může i „místní příplatek“ na nájemné a další „rodinné výhody,“ shrnuje web deníku Le Monde.

Francouzský prezident Francois Hollande.
Prezident Hollande s grimasou klauna

Úřad prezidenta Hollandea zdůvodnil výši kadeřníkovy mzdy jeho dlouhou pracovní dobou. Olivier Benhamou „zahajuje svůj pracovní den velice brzy a je pak neustále k dispozici, včetně víkendů. Prezidenta upravuje vždy po ránu a také před každým jeho veřejným vystoupením.“

Nepřetržitý servis

Kadeřníkova obhájkyně na dotaz doplnila, že její klient musel kvůli exkluzivní práci pro Elysejský palác zavřít svůj pařížský salon a nyní je nepřetržitě k dispozici prezidentu Hollandeovi. François Hollande se v posledních měsících potýká s velkým poklesem popularity. Podle v dubnu zveřejněného průzkumu by v příštích volbách vypadl již v prvním kole, ať už by byl jeho protikandidátem kdokoliv.

Web německého deníku Der Spiegel označil okolnosti zaměstnaneckého poměru za „lehce obscénní“ a připomněl, že Hollandeovým mottem byla kdysi skromnost.

Francouzský prezident François Hollande přijede 20. července do Prahy. Setká se zde se svým protějškem Milošem Zemanem i premiérem Bohuslavem Sobotkou.

ČTK
  • 18Diskuse