13. října 2018 19:04, aktualizováno  19:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes 200 tisíc lidí demonstruje v Berlíně proti rasismu a krajní pravici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 37Diskuse
Na demonstraci mělo původně přijít 42 tisíc lidí. Nakonec jich dorazilo přes... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na demonstraci mělo původně přijít 42 tisíc lidí. Nakonec jich dorazilo přes... | foto: Reuters

BERLÍN Demonstrace proti rasismu, xenofobii a krajní pravici v Berlíně se podle stanice Deutsche Welle v sobotu zúčastnilo přes 200 tisíc lidí, tedy mnohem více, než se očekávalo. Organizátoři protestu počet účastníků vyčíslili na 242 tisíc.

Na akci se přitom předem registrovalo 40 tisíc lidí. Policie nechtěla podle DPA počet potvrdit a hovořila jen o „několika desítkách tisíc“ osob. Server Spiegel Online a agentura AFP zmiňují 150 tisíc protestujících.

Protest pod heslem „Za otevřenou a svobodnou společnost - solidarita místo vyloučení“ svolal spolek Unteilbar (Nedělitelný), který se sobotní akcí chtěl postavit proti ultrapravicové nenávisti, diskriminaci, umírání běženců ve Středomoří či škrtům v sociálním systému.

„Stavte mosty, ne zdi,“ vyzývají účastníci demonstrace.
„Společně proti rasismu“, hlásá transparent jedné z účastnic.

Demonstrace začala v poledne na náměstí Alexanderplatz, zhruba o hodinu později se dav s plakáty, transparenty a nafukovacími balonky dal do pohybu k Vítěznému sloupu nedaleko prezidentského paláce Bellevue. Trasa pochodu vedla mimo jiné na Postupimské náměstí a k Braniborské bráně.

,Stavme mosty, ne zdi‘

Protestující nesli transparenty s hesly jako „Rasismus není alternativa“, „Solidarita s oběťmi právního, rasistického a antisemitského násilí“, „Stavme mosty, a ne zdi“ či „Společně proti rasismu“.

Ke spolku Unteilbar se připojila řada dalších organizací i stran. Podporu akci vyslovily i známé osobnosti, jako například herec Benno Fürmann, televizní moderátor Jan Böhmermann či v německy hovořících zemích populární zpěvák Herbert Grönemeyer.

Podobné akce se v sobotu konaly i v jiných německých městech. Kolem tisíce lidí protestovalo proti euroskeptické a protiimigrační straně Alternativa pro Německo (AfD) ve Frankfurtu. V Karlsruhe se do ulic vydalo zhruba 2000 lidí, aby vyjádřili nesouhlas s „nacionalistickým a rasistickým štvaním“.

ČTK
  • 37Diskuse