15. prosince 2017 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes 8 tisíc zneužitých dětí. Vyšetřování odhalilo ‚těžké selhání‘ australských institucí

Vyšetřování odhalilo zneužívání dětí v australských institucích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřování odhalilo zneužívání dětí v australských institucích. | foto: Reuters

CANBERRA Královská komise v Austrálii ukončila pětileté obsáhlé vyšetřování sexuálního zneužívání dětí, během něhož vyslechla svědectví více než 8000 obětí. Ve své závěrečné zprávě uvedla, že australské instituce v uplynulých desetiletích „těžce selhaly“ ve své povinnosti chránit děti. Nejčastěji zmiňovanými viníky byli duchovní a učitelé.

„Desítky tisíc dětí byly sexuálně zneužívány v mnoha australských institucích. Nikdy nebudeme znát skutečné číslo,“ píše se v 17svazkové zprávě. „Není to případ několika ‚shnilých jablek‘,“ dodává dokument.

Největší počet obvinění ze sexuálního zneužívání, a sice 4400, komise zaznamenala v katolických institucích. Mezi více než 400 doporučeními, které komise vydala, je i výzva katolické církvi přehodnotit požadavek celibátu duchovních. „Ačkoli se nejedná o přímou příčinou sexuálního zneužívání dětí, přispěla tato skutečnost k výskytu tohoto jevu,“ konstatuje se ve zprávě.

Co s přiznáním u zpovědi?

Podle komise by také katoličtí kněží, kteří nenahlásí sexuální zneužívání dítěte, měli čelit trestnímu stíhání, i když se o případu dozví při zpovědi. Obvinění ze sexuálního zneužívání se dotkla i anglikánské církve, u níž bylo nahlášeno 1115 případů, a Svědků Jehovových s 1100 případy.

Kromě náboženských institucí se obvinění ze zneužívání týkají například sportovních klubů, škol, mládežnických organizací či poskytovatelů ústavní a pěstounské péče, napsal zpravodajský server BBC News.

Vyšetřovací komise ve své zprávě přidala 189 doporučení k 220, jež zveřejnila již dříve. Premiér Malcolm Turnbull prohlásil, že vyšetřování odhalilo „národní tragédii“.

Vyšetřování bylo zahájeno počátkem roku 2013 a komisi během něj kontaktovalo přes 15 000 lidí. Více než 8000 obětí zneužívání se svěřilo jejím zástupcům se svými příběhy, mnozí z nich při soukromých rozhovorech.

‚Ostudná minulost‘

Během vyšetřování vedoucí představitelé mnoha institucí přiznali chyby a jménem organizací se obětem omluvili. V pátek vystoupil s omluvou také předseda Australské katolické biskupské konference arcibiskup Denis Hart. „Je to ostudná minulost, v níž převažovala atmosféra utajování a sebeochrany, která vedla k utrpení mnoha obětí a jejich rodin,“ uvedl.

Podle výpovědí katolická církev například přesouvala kněží, kteří byli podezřelí ze zneužívání, mezi farnostmi, aby unikli odhalení. Výzvy ke změnám pravidel zpovědi ale arcibiskup Hart odmítl. Ohledně navrhované dobrovolnosti celibátu řekl, že rozhodnutí je na Vatikánu.

Podle zprávy zneužívalo děti mezi lety 1950 a 2010 přibližně sedm procent australských katolických kněží. Obvinění ze zneužívání dětí čelí i třetí nejvýše postavený muž Vatikánu, australský kardinál George Pell. Toho se podle úřadů dopustil v 70. letech ještě jako arcibiskup v Sydney a Melbourne. Pell vinu popírá.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ KVALITÁŘ - ENERGETIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz