Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes 800 lidí zmizelo ve vlnách u Filipín

Svět

  9:52
MANILA - Nejméně 32 lidí přežilo sobotní havárii trajektu Princess of the Star na Filipínách. Oznámila to místní rozhlasová stanice DZBB, podle níž přeživší pasažéry objevili záchranáři na severu ostrova Sibuyan, u jehož břehů se plavidlo s 845 lidmi na palubě potopilo.

Filipíny. foto: ČTK

Ztroskotání lodě podle agentur způsobily vysoké vlny vyvolané tajfunem Fengshen, který si v zemi vyžádal podle posledních odhadů nejméně 229 lidských životů. V této statistice ovšem ještě nejsou započítány možné oběti havárie Princess of the Star. Dosud byla objevena jen těla deseti pasažérů, konečná bilance této tragédie ale může být daleko vyšší.

Záchranáři dnes obnovili pátrání po přeživších poté, co museli v neděli záchranné práce přerušit kvůli nepříznivému počasí. To má na svědomí tajfun Fengshen, který zasáhl centrální a jižní oblasti Filipín především v pátek a provázel jej vítr dosahující rychlosti až 200 kilometrů v hodině.

Řádění tajfunu si na tomto tichomořském souostroví vyžádalo životy podle odhadů místních úřadů a Červeného kříže minimálně 229 osob. Nejhůře postiženou oblastí je centrální provincie Iloilo, kde od soboty zahynulo 101 lidí a mnoho dalších se pohřešuje.

Tajfun se v současnosti pohybuje nad Jihočínským mořem a meteorologové předpokládají, že se v příštích dnech přesune nad Tchaj-wan.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat