14. května 2017 17:24, aktualizováno  18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes deset tisíc lidí v Moskvě protestovalo proti zboření ‚chruščovek‘

Více než 10 tisíc lidí v neděli vyrazilo do ulic Moskvy, aby zde protestovali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Více než 10 tisíc lidí v neděli vyrazilo do ulic Moskvy, aby zde protestovali... | foto: Reuters

MOSKVA Více než 10 tisíc lidí v neděli vyrazilo do ulic Moskvy, aby zde protestovali proti kontroverznímu plánu, podle kterého chce město zbourat desítky let staré bytové domy z éry sovětského vůdce Nikity Chruščova přezdívané chruščovky. Informovala o tom agentura AP. Bourání může připravit o domov až 1,6 milionu lidí, tedy 13 procent obyvatel metropole.

Demonstranti se shromáždili, aby protestovali proti pravděpodobně největšímu projektu rekonstrukce v Rusku. Projekt počítá se stržením celé čtvrti jednoduchých, převážně panelových staveb z doby Sovětského svazu. Radnice trvá na tom, že budovy jsou příliš zchátralé a zastaralé, zatímco mnoho obyvatel a aktivistů považuje plán za lest, která má uvolnit cestu k vytvoření ghetta s výškovými budovami v jedné z nejvíce zalesněných moskevských čtvrtí.

Russian opposition leader Alexei Navalny, center, takes part in a rally in...
Dav protestujících v Moskvě.

Moskvané v neděli pochodovali s vlajkami svých čtvrtí, transparenty vyjadřujícími nesouhlas s demolicí a hlasitě volali po rezignaci moskevského starosty, který je spojencem prezidenta Vladimira Putina.

Pětipodlažní budovy postavené v 50. a 60. letech minulého století měly vyřešit krizi bydlení. Zbořeno by mohlo být až 8 tisíc domů. Město na realizaci projektu vyčlenilo 300 milionů rublů (127,6 milionu korun), nová výstavba má přijít až na 2,4 bilionu rublů.

Podle radnice bude podmínkou pro zbourání souhlas obyvatelů domu. Vybraný dům strhnou pouze v případě, že většina jeho obyvatel bude se stržením souhlasit.

Chruščovka

Chruščovka

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!