Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
23. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes hranice chodí sexuální predátoři. A černoši se zabíjejí pořád, říká ‚Trumpův‘ šerif

Tvrdý šerif. Joe Arpaio (na snímku) se obává, že Amerika se mění k horšímu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvrdý šerif. Joe Arpaio (na snímku) se obává, že Amerika se mění k horšímu.... | foto: Reuters

CLEVELAND Liberálové ho považují za symbol brutálních, rasistických praktik policie, který ve svém státě porušuje lidská práva minorit a imigrantů. Arizonský šerif Joe Arpaio léta bojuje s ministerstvem spravedlnosti, jež ho několikrát zažalovalo. Jeho styl zhodnotilo jako příklad nejhorší rasově motivované policejní diskriminace v historii USA. Kontroverzní šerif v rozhovoru pro LN hovořil o teroristech proudících do USA z Mexika, o cílených vraždách policistů, o dobrém srdci Donalda Trumpa i o své pověsti drsného šerifa.

Mezi konzervativci má Joe Arpaio úplně jinou pověst – tvrdého, ale férového policisty, který by měl být vyznamenán za neúnavnou snahu chránit Američany před nelegálními imigranty.

Zde na sjezdu republikánů má bez přehánění status celebrity a je popisován jako jeden z mentorů Donalda Trumpa v otázce imigrační politiky. Včetně tématu zdi, kterou chce republikánský kandidát na prezidenta postavit na americko-mexické hranici.

Joe Arpaio v obležení novinářů.

Joe Arpaio v obležení novinářů.

Když čtyřiaosmdesátiletý šerif později zjistí, že jsem z České republiky, zamračí se. Joe Arpaio ale není nepřátelský, snaží se jen určitou zemi (stejně jako místo či událost) spojit s vlastní životní zkušeností. „Československo? Přes tvoji zemi vozili v 60. letech heroin z Turecka do Francie. Francouzská spojka, víš?“ řekne po chvíli přemítání.

Televizní reportérka z lokální stanice z Utahu se ho zeptá, jestli je ozbrojen. Arpaio si sundá sako, aby ukázal, že nemá žádnou pistoli. „Ani u kotníku,“ zasměje se. Pak dodá: „Možná jsem hloupý, spousta lidí po mně jde a já se teď nemám jak bránit.“

„Kdo vás ohrožuje, šerife?” zeptá se reportér liberální televize MSNBC, který právě vyzpovídal delegáta z blízké sekce Utahu, která se během sjezdu netajila svou ostrou opozicí vůči kandidatuře Donalda Trumpa.

„Před chvílí mě napadli nějací lidé z Pink Code před stanovištěm tvojí televize! Nemáš to na kameře? Proč ne?“ říká šerif s údivem a snaží se hned zjistit, kdo jsou vlastně ti aktivisté z Pink Code.

„Pacifisté, šerife,“ upozorní ho jeden z jeho asistentů.

Šerif se jen ušklíbne a chystá se vydat do jednoho ze soukromých klubů pro špičky Republikánské strany. „Kdy volíme Donalda?“ zeptá se na odchodu.

„Za dvě hodiny, šerife,“ odpoví mu pohotově asistent.

„Konečně,” utrousí šerif a zmizí z dohledu.

LN: Hlavním tématem prvního večera republikánského sjezdu bylo: Učiňme Ameriku znovu bezpečnou zemí. Řada řečníků přitom prohlásila, že v Americe propukla válka proti policistům...
To jsem já říkal již před dvěma roky. Podívejte, kdysi jsem pracoval na nejnebezpečnější ulici v Americe, a to na 14. ulici ve Washingtonu, D. C. Několikrát mě napadli, ale nikdy jsem nebyl svědkem toho, aby se střílelo na policisty. To je velmi smutné. Nikdy nebyla situace tak špatná jako teď.

LN: Opravdu? Ani v turbulentních 60. letech?
Plánované vraždy policistů? V žádném případě. Ano, policisté přicházeli v minulosti o život, když po nich vystřelil nějaký šílenec nebo když zasahovali u domácího násilí. Teď se ale jedná o organizované a cílené útoky proti policistům.

LN: Vraždění policistů jistě zaslouží odsouzení, neměli by ale republikáni zde na kongresu odsoudit i vraždy černochů, kteří neozbrojení zemřeli rukou policistů, tak jak se to stalo v Louisianě a Minnesotě?
Tady na sjezdu? A to se nestalo? Nikdo o tom nemluvil?

Kandidát Trump:

LN: Nikdo.
Já ti nevím, teď jsem ale dělal rozhovor na stanici Fox a tam se o tom mluvilo, tam mi řekli, že se střílelo na dalšího policistu.

LN: Co si ale myslíte o tom, že tolik neozbrojených mladých černochů umírá vinou policistů?
A co takhle fakt, že černoši zabíjejí černochy? Z toho nikdo problém nedělá.

LN: No, i běloši zabíjejí bělochy, nemyslíte?
To jistě, mezi černochy se to ale děje pořád.

LN: Jak je ale možné, že tolik neozbrojených černochů umírá rukou policistů? Člověk by neměl být v ohrožení na životě, pokud ho policista zastaví jen kvůli rozbitému světlu, tak jak se to stalo v Minnesotě...
My ale nevíme nic o důvodu, proč se to stalo. Máme jen video – a proč hned zavolali na sekci lidských práv ministerstva spravedlnosti? Chápu, v Minnesotě je demokratický guvernér, ale neměli nejprve najít všechna fakta? Policisté to vyšetří, proč ale do toho hned míchat rasovou kartu?

Donald Trump v Clevelandu.
„Nikdy jsem nekapituloval,“ tvrdí arizonský šerif Joe Arpaio.

LN: Co si myslíte o hnutí Black Lives Matter (hnutí, které upozorňuje na policejní násilí proti černochům – pozn. red)?
Nevím, o čem mluví. Mohu říci, že záleží na každém životě. Jenže to jsou jen slogany. Já sám sebe nazývám policistou, který každému dává stejnou šanci.

LN: Mnozí lidé vás zde na sjezdu označují za mentora Donalda Trumpa...
Kdepak, on všechno dělá vlastním stylem, já s ním nesedím a neplánuji s ním žádnou strategii. On o mně hodně ví. Viděl mě několikrát v akci při zatýkání na jeho volebních mítincích. Asi jsem na něj udělal dojem, ví, že jsem tvrďák, ale jsem férový.

LN: Proč ho podporujete?
Je jedinečný, má velké srdce a drží slovo. Vidím v něm něco, co nevidím u žádného jiného z kandidátů. Líbí se mi taky to, že mluví otevřeně o ilegální imigraci v době, kdy si to nikdo jiný netroufne. Díky němu s tím konečně něco uděláme. Opravdu mám obavy z toho, že do USA proudí celá řada špatných lidí – od kriminálníků až po teroristy.

„Nikdy jsem nekapituloval,“ tvrdí arizonský šerif Joe Arpaio.

„Nikdy jsem nekapituloval,“ tvrdí arizonský šerif Joe Arpaio.

LN: Nevadí vám Trumpovy výroky ohledně Mexičanů, které označil za drogové dealery a násilníky?
Vůbec, protože má pravdu v tom, že hranici překračují sexuální predátoři a vrazi. Samozřejmě ne všichni jsou takoví, ale je jich hodně. Vím to, protože mnozí z nich končí v mém vězení v Arizoně.

LN: Trump ale označil všechny Mexičany za kriminálníky...
Ale no tak, on chtěl jen na celý problém upozornit. Zdůraznit, co se děje. Kritici na to hned skočili a začali z toho dělat skandál. Pokaždé když něco řekne, tak po něm jdou. On si to nevymýšlí, není kouře bez ohýnku. Taky je třeba chápat, že toho spoustu řekl ve vášni kampaně. Byl jsem u toho, když jsme z jeho mítinku odváděli dva demonstranty a Donald křičel, že by je rád viděl na nosítkách. Chtěl ale jen říci: Nezahrávejte si s policisty.

LN: Během dne jste jedné novinářce ukázal, že u sebe nemáte zbraň, s tím, že je to možná hloupost. Prý po vás určití lidé jdou. Co jste tím měl na mysli?
Lidé si asi myslí, že mám u sebe neustále tři pistole. To ale není pravda. Každopádně mi hodně lidí vyhrožuje, to je pravda.

LN: Proč?
Spousta lidí mě asi nemá ráda. Mně to je ale jedno. Nebojím se, za 55 let služby znám každý trik. Byl jsem nasazen i na Blízkém východě. Tuhle práci jsem nezískal díky vysokoškolskému diplomu, ale tvrdou prací. Z pochůzkáře až na vrchol. Tady mě každý chválí, jak prý jsem skvělý. Já na to odpovídám, že jsem se v životě řídil dvěma pravidly – životní zkušeností a selským rozumem. A vlastně ještě jedním – a zřejmě mě teď někteří obviní a usvědčí z plagiarismu (šerif naráží na projev Melanie Trumpové, jehož část byla opsaná z projevu Michelle Obamové – pozn. red). Nikdy jsem nekapituloval. A nedávno jsem zjistil, že „nikdy nekapituluji“ byla oblíbená slova Winstona Churchilla.

Autor je zvláštním zpravodajem LN v Clevelandu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...