Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo byla tajemná ‚nepovolená‘ osoba, kvůli které se obracelo letadlo do Japonska?

Letadlo společnosti ANA (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti ANA (ilustrační) | foto: Twitter.com/ @ticarethava

PRAHA/LOS ANGELES Ve středu se muselo letadla společnosti ANA v půlce cesty nad Pacifikem otočit a vrátit kvůli „nepovolené osobě na palubě“. Muž, kterému se podařilo proniknout na palubu i bez palubního lístku, byl bratrem jednoho z cestujících. Nejen, že si byli podobní, ale měli i podobná jména.

„Šlo o administrativní chybu,“ uvedl pro televizi CNN zdroj z letového řízení. Hovořil o vyšetřování letu 175 japonských aerolinek ANA, který musel ve středu v půlce cesty nad Pacifikem otočit a vrátit se kvůli „nepovolené osobě na palubě“.

Letadlo s 226 pasažéry na palubě vyrazilo ve středu z losangeleského letiště na téměř dvanáctihodinový let do Tokia. Asi ve třetině cesty posádka zjistila, že má na palubě muže, který nastoupil na jiný let, než měl. Piloti tak letadlo otočili a vrátili se do USA.

Jak se mohl muž bez platné letenky a palubního lístku dostat do letadla vyšetřovala policie a FBI. Podle zdrojů CNN došlo k pochybení zaměstnanců letiště, ale i samotné posádky.

Dva bratři si totiž koupili letenky do Tokia, ale u odlišných společností a na jiné lety. Policejní zdroj CNN uvedl, že bratři měli velice podobná jména a i vizuálně se podobali. 

I přesto, že pouze jeden z mužů měl zarezervované místo v letadle, podařilo se jim na palubu projít oběma. Posádka chybu zjistila až ve vzduchu. 

Podle vyšetřovatelů za administrativní mýlkou stála podobnost jmen a obličejů obou mužů, detaily celého incidentu však policie nadále vyšetřuje. Není totiž jasné, jak se muži podařilo dostat přes kontrolu palubních lístků, které skenuje speciální zařízení.

„Takže to vypadá, že scanner palubních lístků před vstupem do letadla je jen mašina na pípání, která pípne, když se k ní něco přiloží, ale nic neregistruje,“ napsala na Twitter jedna z cestujících, americká modelka Chrissy Teigenová. 

„Říkají nám, že ta osoba měla letenku od společnosti United. My ale letíme s ANA,“ napsala Teigenová na Twitter. Běhěm letu se s ní a jejím mužem Johnem Legendem vyfotil jeden z fanoušků, který si kvůli tomu založil i twitterový účet.

27.prosince 2017 v 04:57, příspěvek archivován: 28.prosince 2017 v 13:53

My first tweet can’t be more epic than this: just survived an 8-hour LAX-LAX flight with @chrissyteigen and @johnlegend on #ANA #NH175 https://t.co/yY0vIqfcja

„Můj první tweet by nemohl být více epický než takto: právě jsem přežil osmihodinový let z LA do LA s Chrissy Teigenovou a Johnem Legendem,“ napsal fanoušek.

Let společnosti ANA odstartoval z losangeleského letiště v 11:36 místního času a přistál na stejném letišti v 19:32. Cestující tak ztratili na cestě téměř osm hodin času, aniž by se kamkoliv dostali.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...