Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes noc hořelo ve Francii 900 aut

Svět

  12:35
PAŘÍŽ - Ve Francii se v noci na dnešek znovu rozhořely nepokoje. Policisté napočítali 900 zapálených automobilů, z toho 650 v pařížském regionu. Zadrženo bylo 253 lidí, tedy téměř o 200 víc než v noci na pátek.

Auto, které hoří na severu Paříže, zapálili při nepokojích v noci na 5. listopad. foto: ČTK

Mluvčí bezpečnostních sil již brzy ráno uvedl, že jde dosud o nejvážnější bilanci. Nepokoje na pařížském předměstí pokračovaly devátou noc po sobě a na předměstích jiných měst druhou. Podle zpravodajské televize LCI byly mimo Paříž ničením postiženy hlavně Lille, Rouen, Štrasburk a Toulouse.

Policisté se nikde s výtržníky nestřetli, což podle mluvčího svědčí o jejich strategii vyhýbat se přímé konfrontaci. Francouzská média dnes s poukazem na to uvádějí, že nepokoje se tak změnily v opravdovou městskou guerillu, kde taktikou je udeřit a utéct.

Násilnosti se odehrávají na chudých předměstích, kde žije mnoho přistěhovalců z Maghribu a černé Afriky. Značná část obyvatel těchto míst se cítí vyloučena ze společnosti. Roznětkou nynější vlny výtržností bylo dosud nevyjasněné úmrtí dvou mladíků u Paříže.

Kromě aut se dnes v noci terčem útoků znovu staly hlavně školy, radnice, obchody, sklady a policejní komisařství. Zapáleny byly ale i nejméně dvě podzemní garáže obytných domů. V Pierrefitte-sur-Seine bylo kvůli tomu nutno evakuovat sto lidí. Zaznamenán byl i útok na synagogu. 

Hmotné škody už jdou do desítek milionů eur. Jen podnik pařížské městské dopravy odhaduje ztrátu na zničených autobusech na 3,5 milionu eur (105 milionů korun).
List France soir dnes vyslovuje obavy, že pokračování násilností by se mohlo odrazit i na turistickém ruchu v oblasti Ile-de-France, jejímž centrem je Paříž.

Ministr vnitra Nicolas Sarkozy v noci během návštěvy na komisařství ve Viroflay u Paříže vyzval policisty, aby se snažili zadržet co nejvíc pachatelů násilí.

Mezi těmi, kdo byli zadrženi dnes v noci, byl i desetiletý kluk se zápalnou lahví. List Le Parisien dnes píše, že ničitelské bandy tvoří většinou lidé mezi 14 a 25 lety, kteří mají problémy se školou anebo nemohou najít práci. Deník cituje hlasy policistů, podle nichž se vandalství rozšířilo i kvůli soutěžení mezi bandami. Le Figaro však tvrdí, že nepokoje z pozadí řídí mladí delikventi, kteří už měli co dělat s justicí.

I když je terčem útoků mladých nespokojenců "systém", prvními oběťmi jsou jejich sousedé. "To není správné, co děláte. My musíme pracovat, abychom mohli mít auto," křičela na záběrech LCI žena z jednoho předměstí. Agentura AFP citovala další ženu, podle
níž "problém je, že jdou proti lidem, jako jsou oni sami", a dodala: "Ať jdou zapalovat tam, kde jsou peníze!"
Autor:

Mohlo by vás zajímat