6. února 2017 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová je oficiální kandidátkou na kancléřku. I přes neshody ji podpořila CSU

Německá kancléřka Anela Merkelová při projevu na sjezdu CDU, který ji má zvolit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Anela Merkelová při projevu na sjezdu CDU, který ji má zvolit... | foto: Reuters

BERLÍN Angela Merkelová se v pondělí oficiálně stala kandidátkou konzervativní unie CDU/CSU na německou kancléřku. Na setkání špiček obou stran v Mnichově ji podpořila i bavorská CSU, která se k tomu dlouhé měsíce neměla. Na společné tiskové konferenci to v pondělí řekl předseda CSU Horst Seehofer.

Zatímco Křesťanskodemokratická unie (CDU) Merkelovou na kancléřku navrhla už loni, sesterská Křesťanskosociální unie (CSU) tak formálně učinila až v pondělí. Na zasedání vedení obou politických uskupení předseda CSU a bavorský premiér Horst Seehofer prohlásil, že jeho strana stojí za Merkelovou.

Na tiskové konferenci to zdůvodnil tím, že se Německu doma i na mezinárodní scéně daří dobře. „Máme znamenitou kancléřku, mezinárodně i vnitropoliticky,“ prohlásil muž, který na ní podle kritiků v posledních měsících nenechal nit suchou. Země je podle Seehofera ostrovem stability v době, kdy se svět rychle mění.

Důvodem několikaměsíčního váhání CSU, jestli již čtvrtou kandidaturu Merkelové na kancléřku podpořit, byly především tvrdé spory o migrační politiku. Vrcholní představitelé bavorské strany přístup Merkelové řadu měsíců kritizovali a někteří z nich dokonce zvažovali, jestli by CSU neměla v zářijových parlamentních volbách kandidovat samostatně.

V poslední době se názory obou stran sblížily. Nadále je ale rozděluje názor na pevnou hranici počtu přijímaných uprchlíků. Křesťanskosociální unie tak půjde do voleb s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání běženců na 200 tisíc ročně, Křesťanskodemokratická unie kancléřky Merkelové si limit nepřeje, i když obecně pro omezení migrace je.

„Máme rozdílný názor na otázku horní hranice,“ potvrdila na tiskové konferenci Merkelová, podle které se ale strany dohodly, že své rozdílné názory budou respektovat. Seehofer už v minulosti řekl, že se CSU bez stanovení horní hranice nebude podílet na příští vládě. Merkelová na otázku možného vývoje po volbách neodpověděla, soustředí se teď na to, aby volby vyhrála, řekla.

Volební kampaň před zářijovými volbami bude podle Merkelové i Seehofera zatím nejtěžší, jakou zažili. Podle šéfky vlády to souvisí s vývojem v Německu i na mezinárodní scéně. Důležité proto podle ní bude, aby CDU a CSU, které v pondělí své generální tajemníky pověřily sepsáním společného programu, vystupovaly v kampani jednotně.

Jedním z důvodů, proč se nyní v Mnichově obě strany chtějí prezentovat co nejjednotněji, je podle pozorovatelů i náhlý vzestup sociální demokracie. Ještě před pár týdny sesterské strany v průzkumech veřejného mínění nad druhou nejsilnější sociální demokracií vedly zhruba o 11 až 16 procentních bodů. Po nominaci bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze na kancléře za SPD je ale už dělí jen čtyři až šest bodů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz