Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přešlap miláčka německých médií: spolušéfka Zelených zamlčela stranické prémie přes 600 tisíc korun

Spolupředsedkyně německých Zelených, Annalena Baerbocková foto: Reuters

Doporučujeme
Berlín/Praha - Před několika týdny vletěla spolupředsedkyně německých Zelených, Annalena Baerbocková, do politického ringu jako raketa. Poté, co byla v dubnu nominována kancléřskou kandidátkou, šla popularita její strany strmě vzhůru. Zelení začali vévodit průzkumům a na pár dní nechali – historicky poprvé – za sebou i favorita, křesťanské demokraty (CDU).
  15:11

Ve většině německých médií panovalo těžko skrývané nadšení, že by mohla 40letá matka dvou dětí stanout po podzimních volbách v čele vlády. Památný byl například první velký profilový rozhovor s Baerbockovou, který poskytla soukromé televizní stanici Pro7. Když zazněla její poslední odpověď, dvojice moderátorů političce spontánně zatleskala.

Jenomže teď se vítězné tažení Zelených, zdá se, poněkud zaseklo. Důvodem je právě Baerbocková, u níž se začíná projevovat její nedostatečná politická zkušenost. Kromě poslaneckého mandátu nezastávala ještě nikdy nějaký veřejný úřad. A Zelení zase dosud nevedli kampaň s cílem obsadit úřad spolkového kancléře.

Drobných přešlapů se u Annaleny Baerbockové za poslední týdny nahromadilo hned několik. Při tom nejčerstvějším musela ve středu přiznat, že „zapomněla“ nahlásit parlamentu vedlejší příjmy ve výši 25 tisíc eur (zhruba 638 tisíc korun) z let 2018 až 2020. Jednalo se o bonus, který jí strana jakožto své spolupředsedkyni vyplatila za dobré volební výsledky.

Zelení na svou obhajobu uvedli, že to bylo nedopatření, jež navíc bylo okamžitě napraveno. Pro politické konkurenty, kteří dlouho nevěděli, jak všeobecnému nadšení z Baerbockové čelit, to ovšem byla vítaná nahrávka na smeč.

Spolupředsedové německých Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck
Lídryně německých Zelených Annalena Baerbocková a Katrin Goering-Eckardová...

„Zelení kritici kapitalismu vyplácí svým předsedům bonusy,“ poznamenal jedovatě generální tajemník bavorských křesťanských sociálů (CSU) Markus Blume.

Politička pod drobnohledem

Nějakou velkou aféru se z toho stratégům ostatních stran uplést nepodaří. Nicméně pro Zelené, kteří si zakládají na prosazování transparentnosti v politice, to je choulostivé téma.

Na Baerbockovou, které chce na podzim nahradit kancléřku Angelu Merkelovou (CDU), se soustřeďuje pozornost jako na žádného z jejích předchůdců. Každý její výrok je okamžitě analyzovaný ze všech stran. Za necelý měsíc, který uplynul od její nominace, se už ale stihla Baerbocková dopustit řady menších chyb.

Některé regiony v Německu nabízí očkování pro všechny bez rozdílu. Má to ale několik háčků

V jedné parlamentní debatě třeba prohlásila, že ekonomický model sociálně-tržního hospodářství, který v Německu funguje desítky let, vymysleli sociální demokraté. Ve skutečnosti se však jedná o koncept CDU a jejího ministra hospodářství a pozdějšího kancléře Ludwiga Erharda.

Pak poskytla Baerbocková rozhovor deníku Bild, kde zcela v souladu s dlouhodobými stanovisky Zelených prohlásila, že vnitrostátní lety by měly být kvůli jejich klimatické závadnosti úplně zrušeny. Její vyjádření se pak začalo šířit s poselstvím, že Zelení údajně „chtějí všechno zakázat“. S tím související vlna rozhořčení připomínala rozruch, jež před několika měsíci vyvolal jiný známý politik Zelených, Anton Hofreiter, když v jednom rozhovoru nahlas zauvažoval, zda má výstavba rodinných domů smysl.

V souvislosti s nedávnými problémy některých členů vlády s možnými plagiáty jejich vysokoškolských prací, se vrhli novináři i na zkoumání akademické dráhy Baerbockové. Její magisterská práce z oboru mezinárodního práva nicméně u lovců plagiátů prošla. Volební manažer Zelených ale i tak pro jistotu zpřístupnil na webu všechny posudky související s její závěrečnou prací.

Přes všechna klopýtnutí hlavní kandidátky a pokles strany na druhou příčku (za CDU) zůstávají Zelení nadále ve hře o vítězství. V jejich prospěch hraje společenská poptávka. Například z průzkumu Institutu Allensbach, který bývá ve svých odhadech tradičně střídmý, vyplývá, že přes 61 procent německých voličů si přeje po volbách jinou vládu. A mezi její priority má patřit ochrana klimatu.

Témata: Zahraničí (LN)

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat