14. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přestřelka v Mukačevu zasadila Pravému sektoru těžkou ránu, říká ukrajinistka

Bojovníci Pravého sektoru v Mukačevu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci Pravého sektoru v Mukačevu | foto: Reuters

Víkendová přestřelka v západoukrajinském Mukačevu upozornila na problematickou oblast Zakarpatí - region, který pro kyjevskou vládu představuje další zranitelné místo. Incident spjatý s organizovaným zločinem nicméně vážně ohrožuje i extremistický Pravý sektor, vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz ukrajinistka Lenka Víchová.

Lidovky.cz: Jak si incident v Mukačevu vykládat? Zmiňuje se souvislost s tamním organizovaným zločinem…
Existuje několik verzí víkendových událostí. Jedna z nich je, že Pravý sektor, respektive ti, kteří se za něj vydávají, jsou přímo zapojeni do pašeráctví na ukrajinsko-slovenské hranici. Druhý výklad zní, že místní Pravý sektor je soukromou armádou jednoho z nejvlivnějších lidí Zakarpatí Viktora Balohy a že v událostech z 11. července byl Pravý sektor využit jako nástroj Balohových zájmů při jednáních o přerozdělování zdrojů, které v případě Zakarpatí představuje právě kontraband. Příslušníci Pravého sektoru zase přišli se svým vysvětlením, ve kterém sami sebe popisují jako ochránce obyvatelstva i státu a bojovníky proti pašerákům. Z pašeráctví obviňují jak místní celníky, tak příslušníky místní policie i státní bezpečnosti, kteří tento obchod kryjí a z kterého žijí.

Lidovky.cz: Mají pravdu?
Faktem je, že pašeráctví Zakarpatí z velké části živí. Obyčejné lidi v malém, vysoce postavené lidi ve velkém. Možná si ještě vzpomenete na případ z roku 2012, kdy byl objeven několikasetmetrový tunel o průměru 90 cm, který vedl z Ukrajiny na Slovensko. V této oblasti se to pochopitelně dá očekávat. Je to hranice dvou světů a na rozdílech mezi nimi se dají vydělat obrovské peníze. Ale kontraband není problémem jen v Zakarpatí. Už několik týdnů se řeší obrovský skandál v Žitomyrské a Rovenské oblasti, kde se začíná řešit pašeráctví jantaru. Představte si měsíční krajinu, která je výsledkem nelegální těžby jantaru. Stovky a tisíce lidí z ní žijí, ale místní vláda, policie ani státní bezpečnost jako by o ničem nevěděla. Nebo Oděská oblast: obrovské přístavy, náklady a s tím spojený kontraband. A o kontrabandu na východě země už ví i v Čechách. 

Lidovky.cz: Jaká je role Pravého sektoru?
Právě přítomnost Pravého sektoru je na mukačevském případu zajímavá. My totiž vlastně nevíme, o koho ve skutečnosti jde. A jak je patrné z opatrných vyjádření lídra Pravého sektoru Dmytra Jaroše, který je dnes poslancem ukrajinského parlamentu, o těchto lidech a jejich akcích neví mnoho ani on. 

VÍCE ZDE:

Mimochodem, na operativních videozáznamech z místa prvního ozbrojeného střetu je k tomu všemu ještě velmi dobře vidět, že tato skupina lidí má kromě nálepek Pravého sektoru na předních oknech i jasně viditelné české SPZ. 

Lidovky.cz: A lokální představitelé? Šéf bezpečnostní rady Turčynov hovořil o „banditech a úplatkářích“...
Zakarpatí je velmi zajímavá oblast, která má v jistých ohledech blíže k Donbasu než k Haliči. Vždy to bylo velmi dobře patrné u voleb. Jedná se o uzavřený region se svými feudály, oblast, kde byl Kyjev přítomen někdy méně než Moskva. Obrovskou sílu tam má místní Pravoslavná církev Moskevského patriarchátu a rusínské hnutí tam Rusko podporuje přes dvacet let. Zakarpatí je pro Ukrajinu zranitelné, ačkoli přímo nesousedí Ruskem. Plus je jen v tom, že místní politická elita byla na rozdíl od té donbaské loajální Kyjevu. Mínus ovšem vidím v tom, že tato elita je naskrz prolezlá korupcí a dříve nebo později ke střetům s centrem dojde. Poslední události v Mukačevu vypadají na první pohled hrozivě. 1500 km od válečné zóny a 40 km od hranice s EU se střílí z granátometů. Na druhé straně to může urychlit proces zbavování se starých struktur a systémů. Ostatně, premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk po těchto událostech nařídil propustit všechny pracovníky Zakarpatské celní správy a nahradit je dočasně celníky z jiných oblastí. 

Policejní zásah u Mukačeva.

Policejní zásah u Mukačeva.

Lidovky.cz: Pravý sektor tvrdí, že jeho členové byli napadeni bandity napojenými na poslance Mychajla Laňa...
Ano, to tvrdí Pravý sektor, respektive jeho část. Tito lidé říkají, že se střetli s bandity poslance Mychajla Laňa a také policisty, kteří pro něj podle Pravého sektoru pracují. Mychajlo Laňo je místní politik, nejprve zastupitel v Mukačevské městské radě, později v Zakarpatské oblastní radě, od roku 2012 poslance ukrajinského parlamentu za Stranu regionů. Je spojován s vydíráním i kontrabandou, mluví se i o jeho konfliktech se zmíněným prvním mužem Zakarpatí Viktorem Balohou. V této hře se zatím neobjevil žádný pozitivní hrdina. Sám Baloha tvrdí, že k incidentu se schylovalo už dlouho a že policie o tom věděla, ale nic nepodnikla. 

Lídr uskupení Pravý sektor Dmytro Jaroš.

Dmytro Jaroš

To všechno může být samozřejmě pravda. Jenže Pravý sektor nevysvětlil, kde přišel ke zbraním, které při přestřelce použil a kdo mu dal právo takové zbraně použít mimo území ATO /Antiteroristické operace/. Ostatně, jak jsem už říkala, zatím nikdo neví, kdo jsou ti muži, kteří se hlásí k Pravému sektoru v Zakarpatí. Pravý sektor známe jako nově vzniklou politickou stranu se svými lídry, pak známe Pravý sektor jako dobrovolnický prapor, který bojuje na východě Ukrajiny, ale je tu ještě Pravý sektor, který operuje v týlu, sbírá peníze pro vojáky a veterány. A je možné, že za touto charitativní činností se schovává i něco jiného, co má blíže k organizovanému zločinu. Pro Pravý sektor jsou mukačevské události obrovskou ránou a jak je vidět, Dmytro Jaroš to chápe. Proto okamžitě přiletěl z Kyjeva do Mukačeva, kde jedná se státní bezpečností a vedením antiteroristické operace. V krátké budoucnosti se ukáže, zda to tato organizace-strana vůbec přežije. 

Lidovky.cz: Poslankyně Iryna Frizová zmínila v souvislosti s mukačevskými událostmi možnou „ruskou stopu“. Domníváte se, že oprávněně?
Zajímavé je, že kyjevští novináři přiznávají, že se o událostech v Mukačevo dozvěděli od svých moskevských kolegů. Každopádně destabilizovat situaci v jakékoliv části Ukrajiny je pro Rusko vždy výhodné, ať už vlastníma rukama, nebo prostřednictvím někoho jiného. A Pravý sektor mu v tom už několikrát pomohl. Po Donbasu, Charkovu a Oděse se čekala akce i na Zakarpatí. Ano, o ruské stopě se mluví, mluví se o provokaci, protože tato situace samozřejmě není výhodná pro Pravý sektor, kterému hrozí likvidace, ani pro zakarpatské feudály, jimž hrozí zase to, že si jich konečně všimnou i v Kyjevě a že skončí jejich pohodlné podnikání. A už vůbec to není dobré pro Kyjev, který se snaží o bezvízový styk s EU. Tento případ by navíc mohl těžce poškodit také samotnou vládní koalici v Kyjevě. Odvolání ministra vnitra Arsena Avakova, které požadují ozbrojenci, by mohlo vážně narušit vztahy v koalici a značně oslabit Ukrajinu.

Na druhou stranu je tato situace pro Kyjev do jisté míry výhodná. Nabízí mu příležitost vyčistit tuto nestabilní oblast, aniž by musel hledat důvody. 

mslMagdalena Slezáková