20. února 2019 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přesun ambasády do Jeruzaléma není na pořadu dne, tvrdí Babiš. ‚Zamrzlý dialog Izraele a Palestiny‘

ČESKÝ PREMIÉR ANDREJ BABIŠ A IZRAELSKÝ PREMIÉR BENJAMIN NETANJAHU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČESKÝ PREMIÉR ANDREJ BABIŠ A IZRAELSKÝ PREMIÉR BENJAMIN NETANJAHU. | foto: ČTK

JERUZALÉM Premiér Andrej Babiš ve středu v Jeruzalémě navštívil památník Jad vašem, kde uctil památku obětí holokaustu. K otázce případného přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma novinářům řekl, že tento krok není na pořadu dne, mimo jiné i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.

„Je to téma globální, souvisí s řešením palestinské otázky,“ prohlásil Babiš. Dodal, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu mu při úterním jednání mimo jiné řekl, že je třeba, aby se EU vrátila k tématu Íránu, který izraelská vláda a USA považují za ohrožení stability regionu.

Český premiér Andrej Babiš si prohlédl s manželkou Monikou Babišovou v rámci...
Český premiér Andrej Babiš  navštívil 2v Jeruzalémě památník obětí holokaustu.

Premiér s českým velvyslancem Martinem Stropnickým navštívili dnes také rozhlednu Ester v Jeruzalémě, jejímž autorem je český architekt Martin Rajniš a která byla otevřena v listopadu 2017. Podle Stropnického se věž začne do dvou měsíců stěhovat na jiné místo ve městě, na stěhování přispěje místní radnice.

Odpoledne Babiš odcestuje do Tel Avivu, kde navštíví Peresovo inovační centrum. Vpodvečer odletí zpět do Prahy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz