19. ledna 2015 12:19, aktualizováno  21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Převrat v Jemenu? Ozbrojenci obsazují státní úřady a obklíčili sídlo premiéra

Šíitští povstalci drží pozici poblíž prezidentského paláce v Saná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šíitští povstalci drží pozici poblíž prezidentského paláce v Saná. | foto: Reuters

SANÁ Šíitští povstalci v Jemenu obsadili ráno státní tiskovou agenturu a televizi a zaútočili na konvoj premiéra Chálida Báhaha. U paláce prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího se střetli s jeho gardou. V palbě zemřelo podle aktuálních informací jemenského ministerstva zdravotnictví nejméně devět lidí a 90, včetně civilistů, bylo zraněno.

Odpoledne uzavřeli povstalci a prezidentská garda příměří. Večer ale agentury Reuters a AFP hlásily, že povstalci obklíčili republikánský palác, v němž žije premiér.

 Podle AFP Báhah v republikánském paláci sídlí od října, kdy byl jmenován premiérem. „Ozbrojenci palác obklíčili a premiér je uvnitř,“ řekl agentuře Reuters mluvčí vlády. Obklíčení budovy agentuře potvrdili i dva očití svědci. 

Ministryně informací Nadja Sakkáfová řekla agentuře AP, že šíité odmítají zveřejnit jakékoli prohlášení vlády. Šíité už v sobotu unesli šéfa Hadího kabinetu Ahmada Aváda bin Mubáraka, který patří ke skupině, jež pracuje na nové ústavě.

Hadí se sešel s Báhahem a když od něj premiér odjížděl, dostal se do palby také jeho konvoj. Ministr i jeho doprovod vyvázli bez zranění, ale mluvčí vlády označil palbu za pokus o zavraždění předsedy kabinetu.

Boje u prezidentského paláce.
Šíitští rebelové střeží kontrolní stanoviště na jedné ze silnic vedoucích k...
Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země,...
Šíitští povstalci.

Z blízkosti paláce prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího byla od rána slyšet palba. Stáli tam proti sobě šíité a prezidentská garda. Agentura Reuters s odvoláním na šíity oznámila, že se obě strany dohodly na příměří, ale podle jiných zdrojů se o klidu zbraní začne teprve jednat.

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat území. Jsou dobře vyzbrojeni a v září se jim podařilo vstoupit i do Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

ČTĚTE TAKÉ:

Pondělní situaci v Saná popisují mnozí uživatelé Twitteru jako dramatickou. Podle některých jsou na ulici těla mrtvých. Televizní stanice šíitů oznámila, že palbu vyprovokovali vojáci, když začali bezdůvodně střílet na jednu šíitskou hlídku. Hadí v paláci nebydlí, ale žije v domě poblíž. Armáda kolem něj okamžitě zesílila stráže. Uzavřeny zůstaly školy poblíž paláce a mnoho civilistů bylo uvězněno v domech nebo se pokoušelo uprchnout do bezpečnějších částí města.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz