Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Převychovat, nebo vyhostit?

Svět

  8:56
BERLÍN - „Je jich tu příliš mnoho,“ prohlašuje hesenský premiér Roland Koch (CDU). Na mysli má mladé delikventy z řad přistěhovalců. V přístupu vůči této problematické skupině obyvatelstva je podle Kocha nutno přitvrdit. Tedy zrychlit vyhošťování provinilých cizinců z Německa, zpřísnit tresty pro mladistvé pachatele a posílat je do výchovných táborů. „Pedagogické působení bez tvrdého přístupu nestačí,“ tvrdí hesenský premiér.

Gerhard Schröder foto: Lidové noviny

Koch tak reaguje na nejnovější násilné incidenty spáchané mladými cizinci. Nejvíc Němce šokoval případ dvacetiletého Turka a sedmnáctiletého Řeka, kteří krátce před Vánoci v mnichovském metru přepadli a zmlátili bezbranného důchodce. Vše natočily bezpečnostní kamery a záběry následně odvysílala televize.

„Ten problém tady je“
Rolanda Kocha čekají za dva týdny zemské volby. Během předvolební kampaně se snaží prezentovat jako zastánce „práva a pořádku“. Novináři však upozornili na skutečnost, že právě v Hesensku postupují soudy při projednávání trestných činů spáchaných mladistvými nejpomaleji v celém Německu. Tuto skutečnost ve středu potvrdil i sám Koch: „Ten problém tady je,“ přiznal premiér v diskusním pořadu veřejnoprávní televize ARD.

 Na zpřísnění přístupu vůči mladým delikventům ale hesenský premiér trvá. Jeho návrhy před týdnem podpořila i jeho CDU. Ta chce změnit trestní zákoník tak, aby mohli být mladiství cizinci vyhoštěni už v případě, že budou odsouzeni k roku vězení - a ne až v případě tříletého trestu. Křesťanští demokraté také chtějí posílat mladé delikventy do výchovných táborů a žádají, aby byly zpřísněny tresty pro pachatele ve věku od 18 do 21 let.

 Něco takového ovšem ostře odmítají sociální demokraté (SPD), kteří s CDU/CSU na spolkové úrovni tvoří koalici. Jejich spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier obvinil Kocha z „toho nejbrutálnějšího populismu“. Spolková ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová (také SPD) prohlásila, že problém kriminality u mladých lidí nelze řešit přísnějšími tresty. Podle ministryně je nutné zvýšit šance těchto lidí na vzdělání, práci a integraci. A do debaty překvapivě vstoupil i někdejší kancléř Gerhard Schröder, podle něhož vede Koch „štvavou volební kampaň“.

Xenofobní diskuse
Kochovu iniciativu označují přistěhovalecké skupiny jako xenofobní. Organizace Migrantenforum zaslala včera kancléřce a šéfce CDU Angele Merkelové dopis, v němž hesenského premiéra viní z posilování předsudků ve společnosti. „Úroveň volební kampaně Rolanda Kocha se nijak neliší od (extrémně pravicové) NPD,“ varoval zase generální tajemník Ústřední rady židů v Německu Stephan Kramer.

Odborníci upozorňují, že za údajně stoupající kriminalitu mladistvých může v Německu skutečnost, že oběti trestné činy častěji ohlašují a častěji podávají trestní oznámení. V případě delikventů navíc není rozhodující etnický původ, ale příslušnost k nižší sociální vrstvě.
 Za dva týdny půjdou k urnám obyvatelé Hesenska a Dolního Saska, 24. února je budou následovat voliči v Hamburku. Všechny tři země mají křesťanskodemokratické premiéry. Průzkumy však CDU ve volbách předpovídají ztráty.