„Existuje snad korupce v mé vládě? Ano, je to možné, ale vláda o tom neví,“ řekl Bolsonaro na veřejném mítinku v brazilském městě Palma (stát Tocantins). „Pokud se korupce objeví, zavěsím ministra na hůl na papoušky,“ dodal prezident.
Greta se zastala brazilských indiánů. Prezident Bolsonaro ji označil za ‚spratka‘ |
Podle brazilských médií prezident použil výraz “pau de arara“, který původně označoval nástroj na přepravování papoušků svázaných a zavěšených na tyči hlavou dolů. Za vojenské diktatury se ale takto označoval způsob, jakým byli mučeni odpůrci režimu, které také věšeli hlavou dolů na tyči svázáné za ruce a nohy.
Bývalý armádní důstojník a krajně pravicový politik Bolsonaro je v úřadu prezidenta od letošního ledna a v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků. Za některé z nich si ještě jako poslanec vysloužil i obvinění z rasismu. O brazilské vojenské dikatuře se Bolsonaro vyjadřuje pozitivně. Podle něj byly vojenské vlády v letech 1964-1985 kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné, aby se zachovaly národní instituce.
‚Byl to státník s vizí.‘ Bolsonaro vyjádřil obdiv paraguayskému diktátorovi, který nechal zabít 4000 lidí![]() |
Podle vládní komise, která před několika lety zločiny vojenských vlád vyšetřovala, se obětí represí za dvě desítky let vojenských vlád stalo 434 osob a tisíce lidí skončily ve vězení.
Letos v březnu si Bolsonaro vysloužil kritiku za to, že zrušil dekret z roku 2011, který zakazoval oslavovat události z dob diktatury, a dal pokyn ministerstvu obrany, aby vojáci oslavili 55. výročí převratu z roku 1964.
V srpnu například nazval brazilský prezident „národním hrdinou“ důstojníka Carlose Ustru (1932—2015), který v 70. letech vedl jednotku tajné služby, která umučila k smrti několik desítek politických vězňů.