Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Zavěsím ministra na hůl na papoušky.’ Prezident Brazílie chce trestat korupci metodou z doby diktatury

Brazilský prezident Bolsonaro na shromáždění OSN v New Yorku foto: Reuters

Brasília - Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že nebude ve své vládě tolerovat korupci a že na ministra, který se jí dopustí, bude aplikována metoda nazvaná podle převážení svázaných papoušků visících za nohy. Ta se používala k mučení odpůrců režimu za vojenské diktatury (1964-1985) v Brazílii. O dalším kontroverzním výroku prezidenta Bolsonara informovala o víkendu místní média. Některá z nich zdůraznila, že šlo o metaforu.
  7:18

„Existuje snad korupce v mé vládě? Ano, je to možné, ale vláda o tom neví,“ řekl Bolsonaro na veřejném mítinku v brazilském městě Palma (stát Tocantins). „Pokud se korupce objeví, zavěsím ministra na hůl na papoušky,“ dodal prezident.

Greta se zastala brazilských indiánů. Prezident Bolsonaro ji označil za ‚spratka‘

Podle brazilských médií prezident použil výraz “pau de arara“, který původně označoval nástroj na přepravování papoušků svázaných a zavěšených na tyči hlavou dolů. Za vojenské diktatury se ale takto označoval způsob, jakým byli mučeni odpůrci režimu, které také věšeli hlavou dolů na tyči svázáné za ruce a nohy.

Bývalý armádní důstojník a krajně pravicový politik Bolsonaro je v úřadu prezidenta od letošního ledna a v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků. Za některé z nich si ještě jako poslanec vysloužil i obvinění z rasismu. O brazilské vojenské dikatuře se Bolsonaro vyjadřuje pozitivně. Podle něj byly vojenské vlády v letech 1964-1985 kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné, aby se zachovaly národní instituce.

‚Byl to státník s vizí.‘ Bolsonaro vyjádřil obdiv paraguayskému diktátorovi, který nechal zabít 4000 lidí

Podle vládní komise, která před několika lety zločiny vojenských vlád vyšetřovala, se obětí represí za dvě desítky let vojenských vlád stalo 434 osob a tisíce lidí skončily ve vězení.

Letos v březnu si Bolsonaro vysloužil kritiku za to, že zrušil dekret z roku 2011, který zakazoval oslavovat události z dob diktatury, a dal pokyn ministerstvu obrany, aby vojáci oslavili 55. výročí převratu z roku 1964.

V srpnu například nazval brazilský prezident „národním hrdinou“ důstojníka Carlose Ustru (1932—2015), který v 70. letech vedl jednotku tajné služby, která umučila k smrti několik desítek politických vězňů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat