Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident Chile: Česká super K? Kafka a Klaus

Svět

  9:00
SANTIAGO - Po jednáních v argentinském Buenos Aires a obhlédnutí ledovců v Patagonii se český prezident Václav Klaus přesunul do Chile. Nejprve zahájil česko-chilské podnikatelské fórum a odtud se přesunul do prezidentského paláce. Setkání s prezidentem Sebastiánem Piňerou trvalo více než hodinu.

Václav Klaus v chilském prezidentském paláci s místním prezidentem Sebastiánem Piněrou. foto: ČTK/AP

Jak na tiskové konferenci prohlásila právě chilská hlava státu, Česká republika a Chile toho mají mnoho společného, třeba stejné barvy na vlajkách. "Na mnoho věcí v našich zemích i ve světě se díváme podobnýma očima," řekl po setkání Václav Klaus.

A připomněl i další česko-chilské propojení: význačný chilský básník Pablo Neruda si vybral svůj pseudonym podle Jana Nerudy.

Zachránce horníků
"Je tu opravdu velký potenciál, pokud jde o spolupráci v oblasti kultury, vědy, technologií, obnovitelných energií i obrany," nechal se slyšet Piňera. Ten je prezidentem teprve rok, ale už se stal opravdu celosvětové známým díky akci na záchranu horníků zavalených loni v létě v jednom z místních dolů.

Klausova cesta Jižní Amerikou

Tehdy prý vše osobně řídil, 24 hodin byl na místě a měl to být právě on, kdo sháněl po světě záchranáře a odborníky, kteří by jim mohli pomoci.

Piňera také upřesnil, že kvůli spolupráci v oblasti obrany zavítá příští rok do Prahy chilský ministr obrany. Chilané totiž mají zájem o koupi některých českých produktů. Hovoří se například o radiolokátoru Věra.

Václav Klaus v chilském prezidentském paláci s místním prezidentem Sebastiánem Piněrou.

Milovaná Praha
Na závěr místní prezident zmínil, že ho Klaus pozval do Prahy. "Tam mi budete muset, pane prezidente, pomáhat. Moje žena se totiž do Prahy zamilovala a bude tam chtít určitě zůstat," dodal Piňera s úsměvem.

Český prezident na to odvětil, že ani on neví, jestli se jeho žena bude chtít vrátit do Prahy, že možná po prohlídce Santiaga bude chtít také zůstat. Chilský prezident se ke svému protějšku choval opravdu srdečně a nazýval ho Amigo Václav.

Dokonce jak při tiskové konferenci, tak na následném slavnostním obědě prohlásil, že v České republice jsou tři super K – Kafka, Kundera a Klaus.

I zástupci českých společností potvrdili, že v Chile vidí množství příležitostí. "Chile je země, která má nastartováno na průmyslový vývoj a my jako strojírenská firma tady máme spoustu možností," uvedl například Jan Světlík ze společnosti Vítkovice.

Nyní sem jeho firma dodává již ocelové tlakové lahve a mlecí koule do místních měděných dolů, doufá ale že bude zájem i o další české produkty.

Václav Klaus na návštěvě v Chile: armáda v prezidentském paláci.

Na všech ceremoniálech, jak v prezidentském paláci, tak u pomníku kousek od něj, si nešlo nevšimnout specifických uniforem místních vojáků, jejichž barvy i tvary tak trochu připomínaly ty nacistické z druhé světové války.

Všiml si toho i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v Santiagu rovněž jednal. "Německo tu mělo na začátku 20. století velký vliv na reformu chilské armády a zanechalo tu významné stopy," uvedl šéf české diplomacie.

"Ty čepičky, které lezou nahoru, ty mi úplně připomínaly mé dětství, byl to takový zvláštní pocit," dodal.

Mohlo by vás zajímat