Stavbě vévodí 51 metrů vysoká centrální kupole a v centru kazašské metropole Astaně zaujímá plochu 1,75 hektaru. Prezident mešitu slavnostně otevřel právě k 14. letému výročí Astany, na takzvaný "Den hlavního města", který se ovšem kryje s Nazarbajevovými narozeninami, poznamenal pákistánský deník Daily Times.
Stavba mešity se neobešla bez problémů. Půl roku před otevřením ji poškodil požár, při němž zahynul jeden z dělníků. Podle záchranářů lednové neštěstí pravděpodobně zavinilo neopatrné sváření, při němž se vzňalo lešení pod centrální kupolí.
Elixír života
Nazarbajev, který je u moci od dubna roku 1990, je proslulý svými výstředními nápady. Před dvěma lety například vyzval vědce ve své zemi, aby se snažili odhalit tajemství nesmrtelnosti. Vládnout středoasijské zemi chce totiž až do roku 2020.
Nejdéle vládnoucí postsovětský prezident |
Bývalý komunistický šéf Kazašské sovětské republiky má v zemi i bez titulu fakticky neomezenou moc. V parlamentu neexistuje opozice, tisk je pod tuhou státní kontrolou. K posílení své osobní moci využívá Nazarbajev klanových a etnických struktur a rozsáhlého policejního aparátu.
V prvních letech po zániku SSSR měl Nazarbajev pověst reformátora, od roku 1995, kdy více soustředil moc ve svých rukou, čelil obvinění z autoritářství a omezování práv opozice. Kritiku se mu daří tlumit díky přízni ruských, čínských i západních investorů a například v roce 2010 země předsedala OBSE. Jeho režim též využívá bohaté zásoby ropy a zemního plynu k štědrým sociálním výdajům. Kazaši hlavě státu familiárně přezdívají 'táta'.
Astana - zázrak ve stepiV centru města vyrůstají moderní mrakodrapy, například prezidentský palác, obří Pyramida míru a souladu, kterou navrhl britský architekt Norman Foster, přes 100 metrů vysoká věž Bajterek, supermoderní koncertní sál, islámské centrum se čtyřmi minarety a zlatou kopulí či loni otevřený gigantický průhledný stan Chan Šatyry (také dílo Fostera), pod kterým se na rozloze větší než deset fotbalových stadionů rozkládá město s náměstími a ulicemi. |