Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident Porošenko převzal od patriarchy Bartoloměje potvrzení o samostatnosti ukrajinské církve

Svět

  15:32
Istanbul - Ukrajinský prezident Petro Porošenko a metropolita Epifanij v neděli převzali v Istanbulu formální potvrzení o samostatnosti nové sjednocené pravoslavné církve na Ukrajině. Samostatnost své církve Ukrajina považuje za zásadní pro svou bezpečnost a nezávislost, krok ale zřejmě vyvolá další napětí mezi Kyjevem a Moskvou, píše agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Petro Poroshenko při mši v katedrále sv. Jiří v Instanbulu. foto: Reuters

Duchovní vůdce přibližně 300 milionů pravoslavných křesťanů na světě, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj samostatnost nové sjednocené pravoslavné církvi na Ukrajině nezávislé na Moskvě přiznal v sobotu v istanbulské katedrále svatého Jiřího. V neděli pak předal formální potvrzení.

„Jednota byla obnovena. Teď jsme sjednocení,“ řekl před katedrálou devětatřicetiletý Epifanij, který byl vybrán do čela nové církve minulý měsíc. Požádal také věřící, aby se modlili za mír na Ukrajině, a doplnil, že ukrajinský lid pět let trpí kvůli konfliktu „zavlečenému zvenku“.

Rusko na jaře 2014 - po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče - anektovalo Krym a v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny vypukl konflikt s proruskými separatisty. Za čtyři roky si vyžádal více než 10.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory povstalců, Moskva to popírá. Ukrajina na měsíc vyhlásila válečný stav v listopadu poté, co v Rusové v Kerčském průlivu ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva. Své rozhodnutí Kyjev označil za otázku obrany.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Až loni se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, tedy církevní samostatnost, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Ukrajinský prezident Porošenko, který se události rovněž zúčastnil, potvrzení samostatnosti církve přirovnal k ukrajinskému referendu o nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991.

Proti nové církvi se ostře staví ruská pravoslavná církev. Ruský prezident Vladimir Putin pak ve svém novoročním poselství varoval před možným krveprolitím v důsledku osamostatnění ukrajinské církve.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!