Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Štědrý dobrodinec Putin. Prezident Rusům daroval krávu, zájezd či iPhone

Vladimir Putin foto: Mikhail MetzelAP

Dřevo na zimu, iPhone a zájezd do Soči k moři. To jsou jen některé příklady dárků, které získali Rusové poté, co se obrátili se svými problémy a tužbami přímo na prezidenta Vladimira Putina. Ten obdaroval také třináctiletého Aljošu Sokolnikova z vesnice na Sibiři, který během červnové debaty hlavy státu s národem, žádal o krávu.
  9:47

Chlapcova žádost se v červnu sice do přímého televizního přenosu nedostala, ale nahrál ji operátor, a následně se jí zabývaly místní úřady. Chlapcova rodina nejprve dostala od republikového ministerstva zemědělství nabídku, aby se zapojila do programu „Agrostart-up“ s příslibem, že dostane na nákup krávy grant. Nakonec si ale žádost vzala na starost vládní strana Jednotné Rusko, která chlapci krávu darovala.

„Informace v médiích o podobných dárcích se obvykle objevují po debatách s prezidentem, anebo po dopisech adresovaných hlavě státu. Z hlediska public relations je to bezchybná taktika, která zvyšuje loajalitu obyvatelstva a využívá víru v zázraky, vypěstovanou pohádkami o štědrém dobrodinci či dobrém carovi,“ upozornila televize BBC, která o události informovala. 

Během stejné debaty si penzistka Svetlana Kultyginová postěžovala, že jí už 20 let nezavedli do domu plyn, přestože se tak stalo v případě chat prominentů, které prý plyn mají. Stížností se zabýval gubernátor Sverdlovské oblasti, vyšetřovatelé i prokuratura. Ale výsledkem bylo, že penzistce přivezli náklad palivového dříví s vysvětlením, že plyn zapojí nejdříve za dva roky, až dostavějí potrubí. 

Putin letos daroval dva fotbalové dresy - tréninkový a pro zápasy - desetiletému Makarovi z Tambovky v Amurské oblasti, o které chlapec poprosil v dopise. „Synek má od dětství moc rád našeho prezidenta,“ svěřila se jeho maminka.

Žák Danila Prilepa se před čtyřmi lety v televizním přenosu zeptal šéfa Kremlu, jak řeší problém se zkorumpovanými hodnostáři, a postěžoval si na pomalé přidělování dotací na bydlení pracovníkům ministerstva vnitra v jednom ze sibiřských regionů, což je problém, který trápí chlapcovu rodinu. Putin se zeptal, zda mu otázku někdo připravil, a hoch odvětil, že jej na to připravil život.

Prilepa pak dostal zlatý iPhone s Putinovým portrétem v hodnotě 184 000 rublů (asi 56 000 korun) od prodejce chytrých mobilů, který je upravuje na přání. Daná společnost se takto rozhodla odměnit chlapcovy dobře položené otázky. Technicky sice nešlo o dárek od Putina, ale od soukromé firmy, nicméně ta vysvětlila, že Putin nakonec udělil náležitou pozornost problému, který chlapec nastolil.

„Danila položil vážnou a odvážnou otázku, na kterou požadoval jasnou a konkrétní odpověď. Navíc jsme ocenili chlapcovu pohotovost, který prezidentovi řekl, že jej k otázce připravil život. Danila je skvělý příklad naší mladé generace.“

Od kytice až po nový byt, ale největším darem je sám Putin

Vysokoškolská pedagožka z Kirova Anna Fokinová zase v srpnu napsala Putinovi dopis, ve kterém jej požádala o jeho portrét. Již v září ji pozvali do prezidentovy kanceláře a darovali ji Putinovu fotografii s podpisem. „Pedagožka se chystá portrét pověsit u sebe doma. Doufá, že svou úctu k hlavě státu předá dvanáctiletému synovi,“ psalo se tehdy v tisku.

Putin v roce 2017 daroval k narozeninám zájezd do Soči Anastasiji Votincevové z Iževska, která si mu postěžovala, že má byt v havarijním stavu. Putin do Iževska přijel na pracovní návštěvu a rozhodl se Anastasii osobně navštívit: žena žila spolu se sestrou a třemi dětmi v jediném pokoji ve zchátralém domě. Tehdy také prezidentovi řekla, že ani ona, ani její rodina nikdy nebyli u moře. Putin ji během návštěvy daroval kytici a zájezd do Soči, zatímco obdarovaná za hlavní dar označila samého Putina. 

„Byla to nejlepší dovolená v našem životě,“ pochvalovala si po návratu z černomořského letoviska. O rok později dostala byt, stejně tak její sestra.

Rok 2017 byl vůbec na dárky od prezidenta bohatý: Putin daroval kytaru školákovi ze vsi u Pskova, který si o ni hlavě státu řekl, a dvě školačky z Čeljabinska dostaly od hlavy státu pod stromeček lyže. „V budoucnu chci být na olympiádě,“ prohlásila jedna z obdarovaných dívek.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat