Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Prezident s krví na rukách? Cesta Hashima Thaçiho od ‚hada‘ z UÇK na vrchol Kosova

Svět

  6:00
PRIŠTINA/PRAHA - Z někdejšího válečného lídra paramilitární UÇK se Hashim Thaçi vyprofiloval ve vrcholného politika a nyní i prezidenta Kosova. Jeho cesta k nejvyššímu úřadu trvala dvě a půl dekády a je plná četných kontroverzí - ať už kvůli minulosti v milicích UÇK, tak i údajným Thaçiho napojením na podsvětí.

Přívětivá tvář pro kamery. Pověst nového prezidenta Kosova Hasmiha Thaçiho však tak neposkvrněná jako jeho úsměv není. foto: ČTK

Od stoupence separatistického hnutí za studentských let přes lídra Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) - a po vyhlášení nezávislosti na Srbsku premiéra, šéfa diplomacie a konečně i prezidenta země.

Sedmačtyřicetiletého Hashima Thaçiho zvolil prezidentem Kosova na konci února parlament. Nejmocnějším mužem v zemi byl oficiálně jmenován ve čtvrtek po složení přísahy ve sněmovně. Fakticky se jím však stal už dávno předtím.

Mezi Kosovem a Srbskem hoří nový spor. Jablko sváru? Touha po UNESCO

Do dnešního dne ve svých rukou koncentroval obrovskou politickou moc. Dobře to ilustruje už jen fakt, že při prezidentské volbě čelil jedinému kandidátovi, a to ještě ze stejné strany, který ani tak nedostal jediný hlas.

Thaçiho zvolení prezidentem bylo narýsováno už na sklonku roku 2014, poté co se mu jako dosavadnímu premiérovi nepodařilo sestavit po volbách další vládu. Tehdy se jím vedená Demokratická strana Kosova dohodla se současným koaličním partnerem Demokratickou ligou Kosova na poměrně nestandardním obchodu. Strany se zavázaly, že pokud Thaçi nebude mít ambice na další premiérský mandát, za rok a půl se dočká úřadu nejvyššího.

Nový prezident Kosova - Hashim Thaçi.
Odcházející prezidentka Kosova Atifete Jahjagová vítá v úřadu svého nástupce...

Obvinění z obchodu s orgány

Na Thaçiho adresu čas od času zaznívá přirovnání, že je to jakýsi kosovský Gerry Adams. Dnes respektovaný politik, dlouholetý lídr irské republikánské strany Sinn Féin. Muž, jenž stál u mírových rozhovorů s britskou vládou. Podle jiných ale byl od 70 .let také lídrem IRA, a má tak na rukou krev obětí jejího teroru.

Reportáž z Kosova:

Také Thaçi stál v březnu 1999 ve francouzském Rambouillet u mírových rozhovorů, kde se psala budoucnost. Jednání, při nichž odmítnutí západních požadavků Bělehradem vyústilo v bombardování srbských pozic silami NATO.

I v Thaçiho případě nechybí třaskavá obvinění vztahující se k době, kdy byl napojen na odbojné milice. V roce 2011 dal zpravodaj Rady Evropy Dick Marty Thaçiho do spojitosti s obchodem s lidskými orgány Srbů i dalšího nealbánského obyvatelstva. Nebyl však zdaleka prvním ani posledním. Už v roce 2009 ho ve své autobiografii z téhož nařkla také někdejší hlavní žalobkyně tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla del Ponteová. Jako déja vu se pak letos objevila tatáž obvinění znovu, tentokrát až z Nigérie.

Pokaždé nicméně formální obvinění z válečných zločinů ztroskotala na nedostatku důkazů, případně svědci odmítli vypovídat, svědectví měnili anebo za nejasných okolností zemřeli. Sám Thaçi veškerá obvinění odmítá.

Klíčová aliance se Západem

Své politické entrée učinil Thaçi právě během vyjednávání na zámku v Rambouillet. Do té doby na západ od hranic Kosova neznámý třicátník usedl jako jeden z vyjednavačů za albánskou stranu vedle jejího tehdejšího politického lídra Ibrahima Rugovy. Na rozdíl od něj však od počátku odmítal formu nenásilného odporu vůči režimu Slobodana Miloševiče a na cestě za kosovskou nezávislostí prosazoval ozbrojenou revoltu.

„Zjistit pravdu o některých obviněných během války a po ní je těžkým úkolem, který musíme řešit,“ prohlásil loni v srpnu premiér Isa Mustafa (vpravo). Hashim Thaçi, tehdy šéf kosovské diplomacie, sedí po jeho pravici.

Byť pro Západ to byl možná nováček na scéně, pro Bělehrad byl tou dobou Thaçi již dobře známou postavou. Přinejmenším pro bezpečnostní složky v režii Bělehradu, kterým pokaždé umně unikal. Přezdívalo se mu toho času kvůli této schopnosti „had“.

Jednání v Rambouillet také vyústila v Thaçiho alianci se západními představiteli, která byla klíčová pro jeho budoucí politickou kariéru. Část z nich se pak po odchodu z politiky do Kosova pokoušela vstoupit se svým byznysem. Mezi nimi bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová nebo někdejší generál NATO Wesley Clark.

Samotné nejužší vedení UÇK z dob války v letech 1998 a 1999 pak – stejně jako Thaçi – v zásadě bez výjimky po konci války plynule přešlo z bojiště do politiky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!