9. dubna 2017 21:45, aktualizováno  22:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egyptský prezident Sísí zavede po útocích Islámského státu výjimečný stav

Příslušníci egyptských zvláštních jednotek po teroristickém útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci egyptských zvláštních jednotek po teroristickém útoku. | foto: Reuters

KÁHIRA Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v televizním projevu oznámil, že po nedělních atentátech na dva křesťanské kostely zavede v zemi na tři měsíce výjimečný stav. Nejdřív ale podle něj musí vláda podniknout příslušné právní a ústavní kroky.

Sísí ohlásil také další bezpečnostní opatření, jejichž povahu ale podle agentur neupřesnil. Krátce předtím nařídil okamžité nasazení armády; vojáci mají pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi.

V Egyptské Tantě došlo k výbuchu.
Egyptští křesťané truchlí za mrtvé.

Při útocích na dva křesťanské kostely ve městě Tanta a v Alexandrii zahynulo podle nejnovější bilance nejméně 44 lidí, dalších zhruba 100 bylo zraněno. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. K útokům došlo tři týdny před chystanou návštěvou papeže Františka v Egyptě a na úvod velikonočního týdne.

Exploze v kostele ve městě Tanta zabila podle dosud průběžně upřesňovaných údajů ministerstva zdravotnictví 27 lidí a 78 zranila. Atentátník, který se odpálil před kostelem v Alexandrii, má na kontě 17 mrtvých a 41 zraněných.

Křesťané, většinou příslušníci koptské církve, se podílejí zhruba deseti procenty na 94milionové populaci Egypta. Svou víru mohou praktikovat většinou svobodně a jejich soužití s muslimským většinovým obyvatelstvem je poměrně pokojné.

Opakovaně se ale křesťané stávají terčem islámských extremistů. V prosinci bylo při těžkém pumovém útoku na křesťanskou katedrálu v Káhiře zabito 30 lidí. I k tomuto útoku se tehdy přihlásil Islámský stát.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz