16. června 2017 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Zeman se setkal s královnou v Buckinghamském paláci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 223Diskuse
Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Prezident Miloš Zeman se setkal s Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. ve společnosti své ženy Ivany a dcery Kateřiny. Zeman uvedl, že s královnou Alžbětou II. hovořil o desetitisících českých občanech, kteří nyní studují či pracují v Británii, a o tom, jaký bude jejich osud po britském odchodu z Evropské unie.

Britská panovnice o věci přímo nerozhoduje, její názor a zejména její sympatie jsou ale podle Zemana důležité. Prezident byl do Buckinghamského paláce se svou ženou Ivanou pozván na 12:00, tedy na 13:00 středoevropského času. Soukromá audience u anglické královny se ale zpozdila o čtyřicet minut.

Královna Alžběta II. se totiž vrátila ze setkání s přeživšími obyvateli londýnského bytového domu, který tento týden zničil mohutný požár. Královna s vévodou z Cambridge zavítali do krizového střediska Westway Community Centre, kde jsou nouzově ubytováni mnozí z těch, kteří při požáru 24podlažní budovy se 120 byty přišli o střechu nad hlavou.

Prezident prý začal audienci krátkým představením česko-britstkých vztahů. „Říkal jsem královně, že s taktem sobě vlastním vynechám Mnichovskou dohodu, že bych chtěl pouze upozornit, že v Mnichově jsme stáli sami proti Hitlerovi a dva roky poté stála Británie sama proti Hitlerovi,“ řekl Zeman na tiskové konferenci po audienci.

Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II.
Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II.

Zeman prý v hovoru pokračoval přes zásluhy veteránů, kteří bojovali v Royal Air Force. Poté podle svých slov požádal Zeman královnu o podporu, aby Češi nebyli diskriminováni. „Dodal jsem, že mě vůbec nezajímají lidé, kteří berou sociální dávky. Těch se zastávat nebudu,“ sdělil médiím Zeman. „Jde mi jen o lidi, kteří tady studují, nebo pracují.“

Královna podle Zeman vyjádřila zájem, aby se s Čechy na území Británie zacházelo rozumným způsobem. Prezident vzápětí však dodal, že královna v těchto věcech rozhodovat nemůže.

Na otázku, zda se Zeman nějak speciálně připravoval na audienci u královny, odpověděl, že mu žena dala manžetové knoflíčky místo normálních. Setkání trvalo lehce přes půl hodiny.

Setkání s Johnsonem a vyznamenání veteránů

V rezidenci českého velvyslance v Londýně následně Zeman předal vyznamenání českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v RAF. Sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti.

Českoslovenští piloti v řadách RAF za války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množství průmyslových, zbrojních i dalších objektů.

Na závěr své návštěvy měl Zeman na programu setkání s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Před touto schůzkou uvedl, že šéfovi britské diplomacie hodlá připomenout „jeden velmi nepříjemný incident“, kdy britský soud nedávno osvobodil útočníka, který loni v září usmrtil českého občana. Šlo o případ jednatřicetiletého Zdeňka M., který se nepohodl v Londýně se skupinou mladíků, kteří ho posléze napadli. Devětadvacetiletého Raymonda Sculleyho, kterého policie ze smrti Čecha obvinila, soud ale osvobodil.

Británie z EU vystoupí na jaře 2019. Rozhovory o podobě brexitu začínají v Bruselu v pondělí, skoro rok poté, co o odchodu z unie Britové rozhodli v referendu. Pro unijního vyjednavače Michela Barniera je zachování stávajících práv občanů zemí EU v Británii základní prioritou.

Podle českého prezidenta se páteční návštěva v Buckinghamském paláci odehrála ve stínu tragického požáru výškového domu, který si tento týden v Londýně vyžádal nejméně 30 mrtvých a desítky pohřešovaných. Královna místo neštěstí navštívila krátce před setkáním s českým prezidentem.

mhMartin Hampejs, ČTK
  • 223Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na Lidovky.cz