Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Zeman se setkal s královnou v Buckinghamském paláci

Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Prezident Miloš Zeman se setkal s Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. ve společnosti své ženy Ivany a dcery Kateřiny. Zeman uvedl, že s královnou Alžbětou II. hovořil o desetitisících českých občanech, kteří nyní studují či pracují v Británii, a o tom, jaký bude jejich osud po britském odchodu z Evropské unie.

Britská panovnice o věci přímo nerozhoduje, její názor a zejména její sympatie jsou ale podle Zemana důležité. Prezident byl do Buckinghamského paláce se svou ženou Ivanou pozván na 12:00, tedy na 13:00 středoevropského času. Soukromá audience u anglické královny se ale zpozdila o čtyřicet minut.

Královna Alžběta II. se totiž vrátila ze setkání s přeživšími obyvateli londýnského bytového domu, který tento týden zničil mohutný požár. Královna s vévodou z Cambridge zavítali do krizového střediska Westway Community Centre, kde jsou nouzově ubytováni mnozí z těch, kteří při požáru 24podlažní budovy se 120 byty přišli o střechu nad hlavou.

Prezident prý začal audienci krátkým představením česko-britstkých vztahů. „Říkal jsem královně, že s taktem sobě vlastním vynechám Mnichovskou dohodu, že bych chtěl pouze upozornit, že v Mnichově jsme stáli sami proti Hitlerovi a dva roky poté stála Británie sama proti Hitlerovi,“ řekl Zeman na tiskové konferenci po audienci.

Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II.
Miloš Zeman s rodinou se setkali s královnou Alžbětou II.

Zeman prý v hovoru pokračoval přes zásluhy veteránů, kteří bojovali v Royal Air Force. Poté podle svých slov požádal Zeman královnu o podporu, aby Češi nebyli diskriminováni. „Dodal jsem, že mě vůbec nezajímají lidé, kteří berou sociální dávky. Těch se zastávat nebudu,“ sdělil médiím Zeman. „Jde mi jen o lidi, kteří tady studují, nebo pracují.“

Královna podle Zeman vyjádřila zájem, aby se s Čechy na území Británie zacházelo rozumným způsobem. Prezident vzápětí však dodal, že královna v těchto věcech rozhodovat nemůže.

Na otázku, zda se Zeman nějak speciálně připravoval na audienci u královny, odpověděl, že mu žena dala manžetové knoflíčky místo normálních. Setkání trvalo lehce přes půl hodiny.

Setkání s Johnsonem a vyznamenání veteránů

V rezidenci českého velvyslance v Londýně následně Zeman předal vyznamenání českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v RAF. Sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti.

Českoslovenští piloti v řadách RAF za války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množství průmyslových, zbrojních i dalších objektů.

Na závěr své návštěvy měl Zeman na programu setkání s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Před touto schůzkou uvedl, že šéfovi britské diplomacie hodlá připomenout „jeden velmi nepříjemný incident“, kdy britský soud nedávno osvobodil útočníka, který loni v září usmrtil českého občana. Šlo o případ jednatřicetiletého Zdeňka M., který se nepohodl v Londýně se skupinou mladíků, kteří ho posléze napadli. Devětadvacetiletého Raymonda Sculleyho, kterého policie ze smrti Čecha obvinila, soud ale osvobodil.

Británie z EU vystoupí na jaře 2019. Rozhovory o podobě brexitu začínají v Bruselu v pondělí, skoro rok poté, co o odchodu z unie Britové rozhodli v referendu. Pro unijního vyjednavače Michela Barniera je zachování stávajících práv občanů zemí EU v Británii základní prioritou.

Podle českého prezidenta se páteční návštěva v Buckinghamském paláci odehrála ve stínu tragického požáru výškového domu, který si tento týden v Londýně vyžádal nejméně 30 mrtvých a desítky pohřešovaných. Královna místo neštěstí navštívila krátce před setkáním s českým prezidentem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Roman Polanski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Roman Polanski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Roman Polanski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.