Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Supermítink ‚poslední šance‘: kvůli řecké krizi se sejdou prezidenti a premiéři celé EU

Evropa

  22:42aktualizováno  8. července 9:27
BRUSEL - Prezidenti a premiéři všech 28 zemí Evropské unie se v neděli sejdou kvůli řecké krizi, řekla německá kancléřka Angela Merkelová po úterním večerním summitu eurozóny. Situace kolem zadluženého Řecka se podle ní dotýká všech zemí EU, nejen těch, které sdílejí euro.

Kancléřka Angela Merkelová na mimořádném summitu eurozóny. foto: Reuters

Předseda vrcholných jednání unijních zemí Donald Tusk na závěrečné tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že neděle je definitivní termín k nalezení dohody. Vyloučit přitom podle něj nelze „černý scénář“, který by dopadl na celou osmadvacítku.
Řecká vláda, která už oznámila, že dnes pošle žádost záchrannému fondu eurozóny o další program pomoci, má podle Merkelové do čtvrtka čas na předložení nových detailních návrhů reforem.

Sám řecký premiér Alexis Tsipras při odchodu novinářům pouze krátce řekl, že Atény se snaží nalézt definitivní řešení před koncem týdne. Diskuse se v úterý podle něj nesla v „pozitivním duchu“. V příštích hodinách začnou jednání, která by měla být zdárně ukončena „nejpozději na konci týdne,“ řekl předseda řecké vlády.

Čtvrteční termín na předložení reformního plánu po více než tříhodinovém jednání v úterý večer vyjadřovali i další účastníci schůzky. Pouze předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jako hranici, kterou mají Atény pro poskytnutí reformních plánů, zmínil čas 8:30 v pátek ráno.

Podle slovenského premiéra Roberta Fica Juncker na summitu eurozóny oznámil, že komise se připravuje i na „plán B“, tedy řecký odchod z eurozóny. Slovenský premiér byl před novináři ohledně možnosti dohody v příštích pěti dnech otevřeně pesimistický. Připomněl také, že nedělní řecké referendum celou situaci výrazně zkomplikovalo.
Rakouský kancléř Werner Fayman míní, že pokud dohoda nebude, nedělní summit o plánu B musí jednat. Sám Juncker na tiskové konferenci podotkl, že komise má scénář pro „grexit“, tedy pro řecký odchod z eurozóny, připravený detailně stejně jako scénář v případě potřeby poskytovat Řecku humanitární pomoc.

“Všichni jsme deklarovali připravenost udělat vše, co je možné, abychom chránili eurozónu a euro,“ zdůraznila Merkelová před novináři. Řecký premiér Alexis Tsipras se podle ní zavázal, že žádost Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM) o nový program pomoci pošle dnes ráno. Poté ji musí posoudit Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.

Podle německé kancléřky už nejsou na stole podmínky, o kterých se do poslední chvíle vyjednávalo v souvislosti s posledním - teď už ukončeným - programem. „Nyní potřebujeme víceletý program, který sahá výrazně dále než to, co jsme probírali jen před deseti dny,“ poznamenala Merkelová.

Francouzský prezident Francois Hollande novinářům řekl, že otázka se nyní týká dalšího postavení Řecka v eurozóně a celé EU. „Francie si přeje, aby Řecko v eurozóně zůstalo a pracuje na tom. Ale je na Řecích, aby nalezli odpověď,“ prohlásil francouzský prezident.

Pokud nebude nalezena shoda, může podle Tuska přijít řecký bankrot a insolvence tamního bankovního systému. „Bude to pro řecké občany velmi bolestivé. Nepochybuji, že to celou Evropu ovlivní také v geopolitickém smyslu. Pokud někdo chová iluze, že to tak nebude, je naivní,“ prohlásil někdejší polský premiér Tusk.

Před summitem celé EU se podle něj ještě nejspíš v sobotu sejdou ministři financí eurozóny. Podle Hollandea a Tuska je pravděpodobné, že nedělnímu setkání prezidentů a premiérů celé EU bude ještě předcházet asi hodinové setkání lídrů zemí platících společnou evropskou měnou. “Nemám pochyb, že toto je možná nejkritičtější moment v historii EU a eurozóny,“ řekl Tusk.

Autor: