Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidenti V4 vyjádřili znepokojení nad situací v Bělorusku a vyzvali k zastavení násilí

Protestu na hlavním minském náměstí v úterý 18. srpna 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestu na hlavním minském náměstí v úterý 18. srpna 2020. | foto: Lidovky.cz | Dokumenty

Praha Prezidenti zemí Visegrádu ve společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku. Vyzvali běloruské orgány, aby upustily od násilí, a zahraniční aktéry vyzvali ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska.

Uvedli to v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Visegrádskou čtyřku (V4) tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Prezidenti v prohlášení uvedli, že vyjadřují „nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností“ a uznali „oprávněné touhy běloruského lidu.“ Zároveň zdůraznili potřebu mírového a zákonného řešení současné krize v Bělorusku.

Demonstrace na Náměstí nezávislosti, Minsk.
Lidé na Náměstí nezávislosti.

Podle oficiálních výsledků volby výrazně vyhrál dosavadní běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Opozice jejich výsledek neuznala, mluví o zmanipulování. Volební výsledek vyvolal největší protesty proti Lukašenkovi za jeho dosavadních 26 let vládnutí v bývalé sovětské republice.

Běloruské orgány prezidenti V4 vyzvali, aby otevřely cestu politickému řešení, dodržovaly základní lidská práva a svobody a upustily od používání násilí proti pokojným demonstrantům. „Podporujeme právo běloruského lidu na svobodné, férové a demokratické prezidentské volby,“ uvedli.

Hlavy čtyř středoevropských států zároveň uvítali středeční jednání Evropské rady k Bělorusku. „Vyzýváme zahraniční aktéry ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska,“ dodali prezidenti.

Pražský hrad opravil původní prohlášení

Pražský hrad původně ČTK poslal prohlášení, podle kterého prezidenti běloruské orgány vyzvali, „aby zorganizovaly nové, mezinárodně legitimní a uznané prezidentské volby“. Po asi 30 minutách ale úřad poslal nové znění prohlášení, ve kterém už tato věta nebyla. Nové znění Pražský hrad zdůvodnil „upřesněním překladu původně anglicky psaného dokumentu“. Původní text dokumentu použila například i agentura Reuters.

Polský prezidentský úřad text na svém webu zveřejnil pouze v anglické verzi, ani v něm se o nových volbách nehovoří. Stejně jako v upravené verzi Pražského hradu tento text pouze uvádí, že prezidenti podporují právo Bělorusů na svobodné, férové a demokratické volby.

Zároveň ale kancelář polského prezidenta prohlášení doprovodila krátkým úvodním textem v polštině, ve kterém text společného prohlášení Krzysztof Szczerski, vedoucí kanceláře prezidenta Andrzeje Dudy, shrnuje jako „výzvu k dialogu a organizaci nových voleb, přijetí evropského plánu solidarity s Běloruskem a respektování běloruské suverenity“.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...