11. října 2018 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidenti zemí V4 včetně Zemana zahájili summit v Tatrách. Budou se bavit i o stárnutí

Český prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

Štrbské Pleso (Slovensko) Prezidenti čtyř středoevropských zemí, které tvoří takzvanou visegrádskou čtyřku (V4), včetně hlavy českého státu Miloše Zemana dnes ve Vysokých Tatrách na Slovensku zahájili společné jednání. Během dvoudenního summitu se má hovořit mimo jiné o vývoji v Evropě, o sociální politice, stárnutí populace nebo o řešení problémů romské komunity.

Každoroční summit prezidentů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska tentokrát hostí slovenský prezident Andrej Kiska, jehož země na začátku léta převzala předsednictví ve V4. Kiska, který dlouhodobě zdůrazňuje význam členství své země v EU a v NATO, v úvodu schůzky označil uskupení V4 za výborný formát pro sdílení názorů.

Zeman, Kiska, polský prezident Andrzej Duda a maďarský prezident János Áder budou diskutovat také o vlivu moderních technologií na společnost a ekonomiku. Kromě diskusních panelů mají prezidenti na programu přelet helikoptérou nad Vysokými Tatrami, které jsou nejvyšším pohoří Slovenska, a návštěva skanzenu v nedaleké vesnici Pribylina.

Před rokem na summitu během maďarského předsednictví prezidenti zemí V4 podpořili integraci států západního Balkánu do Evropské unie a vyslovili se pro urychlení tohoto procesu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz