17. května 2009 20:17, aktualizováno 18. 5 6:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentkou Litvy je poprvé žena

Grybauskaitéová je první ženou ve funkci prezidentky Litvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grybauskaitéová je první ženou ve funkci prezidentky Litvy. | foto: ČTK

VILNIUS V litevských prezidentských volbách výrazně zvítězila eurokomisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaitéová. Stane se tak první ženou, která se postaví do čela Litvy. Získala přes 69 procent hlasů. Podle volební komise se hlasování zúčastnilo téměř 52 procent voličů, přičemž nadpoloviční účast oprávněných voličů je v této baltské zemi druhou podmínkou ke zvolení v prvním kole.

Dalia Grybauskaitéová již poděkovala svým příznivcům za své vítězství.

"Jsem velmi ráda, že mě lidé volili, protože vím co dělat, abych pomohla Litvě v této těžké situaci," řekla.

Volby se konaly v obtížné ekonomické situaci, do níž se země dostala v důsledku globální ekonomické krize. Vysoká podpora, jíž se 53 letá Grybauskaitéová těší, nasvědčuje tomu, že Litevci už přestali věřit v zázračné záchranné balíčky a podpůrné programy, které favoritka voleb v minulosti kritizovala, a chtějí zásadnější změny politiky.

Za ní se s pouhými 12 procenty umístil sociálnědemokratický kandidát Algirdas Butkevičius. Všech dalších pět uchazečů nedostalo ani sedm procent.

Nová hlava státu se ujme svého úřadu 12. července. Předpokládá se, že premiér Andrius Kubilius ve své funkci zůstane, avšak mohly by nastat změny v čele některých ministerstev. "Není tajemství, že nejsem spokojena s některými ministry. Mají čas se zlepšit nebo najdeme náhradu," upozornila Grybauskaitéová.

Zvolená prezidentka, která pět let pracovala v Evropské komisi, nahradí Valdase Adamkuse, jenž odchází z úřadu po dvou volebních obdobích.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!