Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Srbové volili v prvních volbách po koronaviru v Evropě. Drtivě vede strana prezidenta Vučiče

Srbský prezident Aleksandar Vučić vhazuje do urny volební lístek během vůbec prvních evropských voleb po koronavirové epidemii. foto: Reuters

Bělehrad - Vládnoucí Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče míří k drtivému vítězství v parlamentních volbách v Srbsku. Podle předběžných výsledků zveřejněných nezávislou agenturou CESID získala přes 63 procent hlasů. Bojkot části opozičních stran na volební účast měl jen omezený vliv. Jednalo se o první parlamentní volby v Evropě od propuknutí pandemie covidu-19 na starém kontinentu.
  22:04

Podle předběžných výsledků vytvořených po sečtení zhruba 60 procent hlasů vede SNS se ziskem 63,5 procenta hlasů. Druhá se umísťuje Socialistická strana Srbska (SPS), která je ve vládě dlouhodobým juniorním partnerem pokrokové strany. Kromě toho tříprocentní práh pro vstup do zákonodárného sněmu překračuje z celkem 21 kandidujících stran už jen pravicově populistický Srbský vlastenecký svaz (SPAS) bývalého hráče vodního póla a starosty jedné z bělehradských městských částí Aleksandara Šapiče. Přízeň jeho uskupení vyjádřilo zatím 3,9 procenta voličů.

Stávající prezident Aleksandar Vučič vhazuje svůj hlas do volební urny.
Člen volební komise v Bělehradu kontroluje UV paprskem prst ženy, aby ověřil,...

Své zákonodárce budou mít v 250členném jednokomorovém parlamentu také zástupci maďarské, albánské a bosňácké národnostní menšiny.

Bojkot části opozičních stran sdružených v koalici Svaz pro Srbsko (SzS) se na celkové volební účasti projevil jen slabě. Zatímco ve volbách z roku 2016 dosáhla účast 56 procent, podle odhadů SNS se v neděli k urnám dostavilo bezmála 50 procent voličů.

SzS k bojkotu přistoupil s poukazem na autoritativní způsob vládnutí prezidenta Vučiče a jeho koalice, které zahrnuje omezování svobody médií či fyzické útoky na opoziční aktivisty. Vučičův režim viní také z korupce a vazeb na organizovaný zločin. Prezident a jeho spojenci všechna obvinění odmítají.

Srbsko dle prezidenta neuzná Kosovo výměnou za členství v EU. Kreml stojí za Bělehradem, uvedl Lavrov

Volby se měly původně konat původně 26. dubna, kvůli koronavirové pandemii však musely být odloženy. Země se 7,2 milionu obyvatel dosud registrovala 12 616 nakažených a 258 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Srbské hlasovací místnosti byly vybaveny dezinfekcí a rouškami, které museli mít voliči povinně. Na krátkou chvíli si je mohli sundat v případě, že bylo potřeba ověřit jejich totožnost, napsala agentura DPA. V místnostech bylo také nařízeno dodržovat minimálně metrové rozestupy. Členové volebních komisí museli mít rukavice a zakrytý nos a ústa.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat