15. prosince 2017 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové si budou volit prezidenta 18. března. Putin je jasný favorit

Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Putin. | foto: ČTK

MOSKVA První kolo prezidentských voleb v Rusku se uskuteční v neděli 18. března, případné druhé kolo o tři týdny později. V pátek o tom rozhodla horní komora ruského parlamentu, která tak zároveň oficiálně odstartovala předvolební kampaň, napsala agentura Reuters. Jasným favoritem na vítězství je současná hlava státu Vladimir Putin.

Prezident oznámil svůj záměr ucházet se o čtvrtý mandát 6. prosince a ukončil tak týdny spekulací. Jeho popularita v ruské společnosti se pohybuje kolem 80 procent, což činí jeho vítězství téměř nevyhnutelným, uvedla agentura AP.

Ruský prezident Vladimir Putin při tiskové konferenci v Moskvě.
Putin při každoroční bilanční tiskovce v Moskvě.

Putin na své výroční tiskové konferenci ve čtvrtek oznámil, že do voleb nepůjde jako představitel vládní strany Jednotné Rusko, nýbrž jako nezávislý kandidát. Podle ruských komentátorů tak chce zdůraznit svoji nadstranickost. „Doufám, že mě podpoří některé lidové skupiny, hnutí, strany... Chtěl bych být kandidátem se širokou podporou lidu,“ řekl kremelský šéf.

Nejviditelnějším Putinovým protivníkem je protikorupční aktivista Alexej Navalnyj. Ten sice vyjádřil záměr kandidovat, ale podle ruských zákonů se o vrcholnou funkci ucházet nemůže, protože byl pravomocně odsouzen za zpronevěru. Navalnyj ale proces považuje za politický a chce na úřady vyvinout takový tlak, aby mu nakonec kandidaturu umožnily.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz